Špatně fungující játra vysílají tělu varovné signály. Odhalte je včas a začněte léčbu

Játra jsou největším vnitřním orgánem lidského organismu a nachází se v pravé horní části břicha. Tento orgán má na starosti detoxikaci těla, jejímž cílem je zbavit je všech škodlivin. Tím však jejich funkce zdaleka nekončí, fungují také jako zásobárna železa, glykogenu a důležitých minerálů a vitamínů a mají důležitou roli v metabolismu bílkovin, tuků a sacharidů.

Onemocnění jater a svépomoc

Pokud jde o onemocnění, která játra nejčastěji postihují, pak jde zejména o

  • Cirhózu
  • Žloutenka
  • Nádory

Játra velice citlivě reagují na zvýšený příjem tělu škodlivých látek, jako jsou zejména drogy a alkohol.

Problémem je zejména to, že poškození jater se nemusí vždy jednoznačně projevit navenek a pokud se příznaky přece jen objeví, nejedná se o úplně počáteční stadium onemocnění. Je tedy třeba včas podniknout nápravné kroky, mezi které patří také úprava dosavadních návyků, zejména přidání aktivního pohybu do denního režimu a výrazné snížení spotřeby alkoholu, pokud byla jeho předchozí spotřeba vyšší.

Pokud jde o stravu, játrům prospívají například vlašské ořechy, špenát, kurkuma, grapefruit a také česnek.

Příznaky nemocných jater

Jedním z příznaků poškození jater, zejména cirhózou, jsou otoky, které se projevují především na dolních končetinách. Otoky nemusí být lokalizovány pouze do oblasti nohou, ale mohou se někdy vyskytovat také v oblasti třísel a na bocích. Pokud si tedy nejste vědomi žádného úrazu, je zapotřebí takovým otokům věnovat pozornost.

Žloutenka se zase často projeví nažloutlým zbarvením bělma očí a také kůže. Někdy se takto mohou zabarvit také nehty. Jakmile se u vás tento příznak projeví, je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Onemocnění jater často provází také bolest, a to jak v oblasti břicha, tak také podbřišku. Postižený často trpí náhlými prudkými křečemi. Bolesti mohou kromě oblasti břicha postihnout také klouby, svaly a rovněž i hlavu.

Podceňovat byste neměli ani chronickou únavu a pokud vás opravdu trápí už delší dobu a nepomáhá ani cílený odpočinek, měli byste svůj stav konzultovat s lékařem. I tento typ únavy totiž může signalizovat, že s vašimi játry není všechno v pořádku.

Obrázky: Freepik