Špatný krevní oběh stojí za řadou nemocí a nevyplácí se ho podceňovat. Změnou konkrétních návyků ho lze spolehlivě zlepšit

Řada zdravotních obtíží vzniká špatným krevním oběhem, při kterém dochází k opakujícím se infekcím, potížím s křečovými žilami, ale také k erektilní dysfunkci. Ke špatnému krevnímu oběhu přispívá nezdravý životní styl, sedavé zaměstnání, nadváha, obezita nebo cukrovka. Prvotními projevy bývají studené prsty na nohou a rukou i v létě, zhoršená citlivost částí těla nebo dlouhodobý pocit únavy a nedostatku energie.

Špatný krevní oběh stojí i za padáním vlasů

Oběhová soustava zajišťuje distribuci okysličené krve mezi srdcem a plícemi pomocí tepen a žil, přičemž jeho narušení nebo špatné fungování stojí za řadou zdravotních obtíží a onemocnění. Kromě kardiovaskulárních onemocnění dochází při špatném krevním oběhu k neustálé vyčerpanosti, výjimkou nejsou ani závratě nebo mdloby, přidávají se křeče, dušnost nebo časté bolesti hlavy. Hůře funguje mozek a je oslabena i koncentrace.  Lidé se špatným krevním oběhem trpí na suchou pokožku, dochází u nich k otokům chodidel nebo ztrátě vlasů. A co dělat, aby k tomu nedocházelo?

Volné oblečení

Důležité je nosit volné, ale současně dostatečně teplé oblečení v chladném počasí. Při sezení u televize jsou dobré vlněné ponožky, v zimním období navíc nosit dostatek vrstev, aby tělo mohlo produkovat teplo, ale vrstvy vytvořily dostatečnou izolaci.

Pikantní a kořeněná jídla

Pálivé koření zlepšuje krevní oběh, po jejich konzumaci totiž dochází k rozšíření cév. Navíc potraviny bohaté na vitamíny A a C, jako jsou papriky nebo feferonky, pomáhají při špatném krevním oběhu navrátit citlivost.

Omezení alkoholu a kávy

Mnoho lidí se domnívá, že alkohol zahřívá, jenže je to mýtus, kdy se sice cévy rozšiřují a lidé cítí teplo, ale rozšířením pórů se teplo rychleji vytrácí a může dojít k podchlazení. Kofein krevní cévy zužuje a ztěžuje tím cirkulaci krve, proto by se lidé se špatným oběhem měli vyhýbat alkoholu i kofeinovým nápojům.

Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny a železo

Krevní oběh lze vylepšit pomocí vhodných potravin obsahujících omega-3 mastné kyseliny a železo. Do jídelníčku je proto dobré zařadit ryby, ořechy, červené maso a špenát.

Dostatečný pitný režim

Dodržovat pitný režim je nutné nejen v horkém letním období, ale po celý rok, protože oběhová soustava vyživuje každou buňku v těle. Bez dostatku přijaté vody to není možné, navíc reguluje tělesnou teplotu. Pro pitný režim se hodí čistá voda a bylinkové čaje bez cukru.

Pohyb a sport

Chůze nebo jogging? Jakákoli fyzická aktivita napomáhá cirkulaci krve v těle, pravidelné cvičení navíc napomáhá zůstat fit a snížit nadváhu.

Kdy vyhledat lékaře

Zdravý životní styl, vyvážený jídelníček a zmíněné rady nevedou ke kýženému výsledku? V každém případě je dobré kontaktovat svého lékaře a svěřit se mu se svými potížemi. Může navrhnout další léčbu nebo vás poslat na specializované vyšetření.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com