Specifické chování, díky kterým spolehlivě poznáte sociopata

Kdo je to vlastně sociopat? Navenek se může jevit jako velmi milý a ochotný člověk. Avšak skrývá se v něm cosi nebezpečného. Takový člověk je zpravidla charismatický, inteligentní, sebevědomý a umí obratně komunikovat, když se ale dostanete do jeho osidel, je zle.

Sociopat se chová nadřazeně

Protože je sociopat velmi obratný řečník, rychle se vám vetře do přízně. Zapojí se do diskuse a bude se vám zdát zprvu velice okouzlující. Později ale vycítíte, že něco není v pořádku. Do konverzace totiž vmísí několik nemístných poznámek, které budou jasně vyjadřovat jeho nadřazenost. Cílem jeho konání je vaše ponížení. Sociopat může z dlouhodobého hlediska dokonce ve své slabé oběti vyvolat pocit podřadnosti.

Nic není zadarmo, ani dary od sociopata

Pokud se seznámíte se sociopatem a dokonce s ním začnete žít, můžete být z počátku zahrnovaní dárky. Jenže on očekává, že se mu to nějakým způsobem vrátí. Nic nedělá nezištně. Dostali jste drahý náhrdelník či kytici růží? Potom musíte něco udělat či koupit na oplátku. Takové chování se ovšem neobjeví hned. Zpravidla to bývá po „líbánkovém“ období, kdy spadnou růžové brýle.

Sociopaté lákají své oběti do romantické pasti

Může se to zdát z počátku jako sen. Poznáte dokonalého muže anebo ženu. Prožíváte skvělé dny plné romantiky, když v tom po nějakém čase prozřete a uvidíte člověka, který vás jen ponižuje a jedná s vámi jako byste byli „hadr na podlahu“. Nakonec se k vašemu štěstí rozejdete. To ale není zdaleka konec. Sociopat vás sice opustí, nenechá na vaší osobě ale nit suchou. Zůstanete v jeho očích jako jednorázové zboží, které splnilo svůj účel a bylo odhozeno.

Za každou cenu musí vyhrát

Sociopat rád vyvolává hádky a také v nich vítězit. Takový člověk potřebuje mít za každou cenu poslední slovo. Také byste od něj neměli očekávat porozumění či empatii. Sociopat zkrátka nerozumí lidským emocím. Je jako temná díra, v které není nic dobrého a milého. 

Sociopat nezná slovo „morálka“

To co je špatné pro vás, je dobré pro sociopata. Nemá totiž žádné morální hodnoty. Bezostyšně bude podvádět a třeba i krást. Nic mu není proti srsti. Pouze využije důvěřivosti hodných lidí a pak je „odhodí“. Pakliže máte podobně chovajícího se partnera anebo přítele, ruce rychle pryč, než bude příliš pozdě.

Se sociopatem se můžete zdánlivě cítit dobře

Odhalit sociopata může být velmi složité, protože někteří jedinci se umí dokonale přetvařovat. Také předstírají empatické chování, proto mohou klamat tělem. Jejich nejbližší by do nich neřekli, že by mohli být zlí a podlí. V tomto ohledu byste měli dát rozhodně na svůj šestý smysl. Ten vás zpravidla nezklame. Necítíte se v přítomnosti dotyčného dobře, i když projevuje soucit a porozumění? Potom zbystřete!

Soužití se sociopatem nemusí skončit dobře

Nejsložitější situace nastává, když zjistíte, že několik let žijete se sociopatem. V podstatě jej milujete, ale v jeho přítomnosti se necítíte šťastní. Láska není o tom, abyste kvůli ní chřadli. Má do vás naopak vlévat energii a naději. Necítíte to tak, potom raději odejděte.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thoughtcatalog.com