Není vidět, ale páchá velké škody na zdraví. Co nevíte o vysokém krevním tlaku a jak mu předcházet

V České republice, kde se toto onemocnění týká 40 % lidí ve věkové skupině 25 až 65 let a 70 % v kategorii starší 65 let. Hypertenze zdvojnásobuje riziko srdečního infarktu, vede k mrtvici nebo zvyšuje riziko srdečního selhání. Má spojitost také s vyšším výskytem demence, onemocněním ledvin, poškozením zraku nebo řídnutím kostí. Co byste měli o vysokém krevním tlaku vědět, abyste se tomuto onemocnění vyhnuli?

Příčiny vzniku onemocnění

Mezi rizikové faktory pro vznik hypertenze patří:

  • Strava s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem tuků
  • Kouření
  • Nadváha
  • Velké množství alkoholu
  • Nadměrná konzumace soli
  • Chronický stres
  • Špatný spánkový režim
  • Nedostatek fyzického pohybu

Vysoký krevní tlak souvisí také s genetickou zátěží a stárnutím, protože s věkem se riziko stupňuje. „Neznamená to však, že je toto onemocnění ve vyšším věku nevyhnutelné,“ upozorňuje lékař Samuel Durso, vedoucí geriatrie Johns Hopkins. Různé studie prokázaly vliv chůze a fyzické aktivity na snížení rizika hypertenze, případně ke zlepšení stavu při indikovaném onemocnění, stejně tak při změně životního stylu.

Prevence jako obrana proti hypertenzi

Jak se vyhnout vysokému krevnímu tlaku? Odborníci radí změnu životního stylu a zdravý jídelníček s vysokým obsahem vlákniny a omezením tuků, soli a cukrů. Velmi rizikovým faktorem je nadváha, proto i mírný pokles hmotnosti má vliv na vysoký krevní tlak. Podle doktora Dursa úbytek 8 kilogramů snižuje výskyt vysokého krevního tlaku o 50 %. Vhodné je snížit konzumaci alkoholu a omezit kouření. Pružnost tepen posiluje cvičení a fyzické aktivity, pravidelný pohyb může podle American Heart Association snížit krevní tlak až o 10 bodů. K vysokému krevnímu tlaku vede také stresová zátěž a nedostatek spánku, je proto vhodné zařadit relaxační a oddechová cvičení a více spát.

Vyšetření krevního tlaku

Nejčastěji dojde ke zjištění vysokého krevního tlaku, případně prehypertenze při preventivní prohlídce nebo náhodně při vyšetření v souvislosti s jiným onemocněním nebo diagnózou. Zatímco u mírně zvýšeného krevního tlaku lékař doporučí změnit životní návyky a jídelníček, případně zhubnout, u vyššího krevního tlaku je nutné kromě změn předepsat také léky na krevní tlak. Při běžném vyšetření se měří tlak pomocí tlakoměru, pro komplexní představu o krevním tlaku se monitoruje tlak pomocí tlakového Holteru, což je přístroj, který se pacientovi připevní na 24 hodin na tělo. Krevní tlak si mohou pacienti měřit také doma pomocí domácích tlakoměrů.

Jak vysoký by měl být krevní tlak?

Pro dospělého člověka jsou normální hodnoty krevního tlaku kolem hodnoty 120/80, zvýšené jsou 130-135/85-90, při opakovaném naměření 140/90 se hovoří o vysokém krevním tlaku, při opakovaném naměření 160/100 se jedná o závažný stav, který vyžaduje zásah lékaře a přesnou farmakologickou léčbu. Bez léčby může dojít k závažným zdravotním obtížím s následkem smrti.

Jaké léky se předepisují na léčbu hypertenze?

Po potvrzení zvýšeného nebo vysokého tlaku ošetřující lékař přistupuje k předepsání léků. Preparáty s diuretickými účinky slouží k vyloučení vody a přebytečného sodíku z těla, k tomu betablokátory umožňují snížit krevní tlak pomocí snížení srdeční frekvence, kdy srdce není nucené tolik pumpovat krev do těla. Další léky, jako jsou vazodilatátory nebo blokátory, pomáhají uvolňovat zúžené krevní cévy. Často dochází ke kombinaci léků pro optimalizaci krevního tlaku, účinek navíc nenastává okamžitě, ale po 4-6 týdnech léčby. „Rychlejší tempo snížení tlaku by vedlo k závratím, neschopnosti chůze nebo pádům,“ dodává doktor Durso.

Co dělat při nežádoucích účincích?

Ošetřující lékař by měl znát celkovou anamnézu pacienta a s ohledem na ni předepisovat vhodné léky nebo jejich kombinace. I tak může dojít k nežádoucím účinkům, mimo jiné k únavě, problémům se spánkem, trávením, změnám srdečního rytmu, suchému kašli nebo impotenci. V tom případě se okamžitě obraťte na svého lékaře a informujte jej. „Nikdy si nesnižujte sami dávkování nebo nevysazujte léky,“ podotýká doktor Durso, protože by vysazení léků mohlo mít fatální následky.

Jak se léčit

  • Kontrolovat pravidelně krevní tlak pomocí domácího tlakoměru,
  • Dodržovat dávkování předepsaných léků,
  • Změnit stravovací návyky ve prospěch méně tučné a solené stravy a přidat potraviny s vysokým obsahem vlákniny,
  • Držet hmotnost v normálu nebo při nadváze zhubnout,
  • Změnit životní styl, více spát, meditovat a relaxovat.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Hopkinsmedicine.org