Srna porodila dvě mláďata. Jedno ale opustila kvůli jeho neobvyklému vzhledu

Koloušek se světlým obličejem dostal novou šanci na život. Žije na farmě v Michiganu poté, co jej odmítla jeho vlastní matka kvůli neobvyklé genetické anomálii. Ujal se ho mladý americký pár, jejichž syn kolouška pojmenoval Drak. Mladého kolouška si zamiluje každý, kdo se s ním potká. Je to krásné mládě s modrýma očima a jeho náhradní lidská rodina se o něj láskyplně stará.

Nezvyklá anomálie

Drakova matka porodila dvojčata na farmě, na které žije. Jedno z dvojčat bylo v naprostém pořádku, zatímco druhé se narodilo s nezvyklou anomálií. Matka svého potomka ihned odmítla a dokonce se mu snažila ublížit. Majitelé farmy museli mládě zachránit a oddělit je. “Koloušek díky bílé barvě vyčnívá, takže se nemůže schovat před predátory. Bohužel také neslyší a nevidí stejně dobře jako ostatní srnci, takže nemá příliš dobře vyvinuté smysly, které by mu pomohly poznat blížící se nebezpečí. Srna měla ve stejnou dobu ještě hnědé mládě, které vychovává naprosto bez problémů. Vypadá to, že instinkty přežití umí být velice silné a lidé by srnu neměli za její chování odsuzovat.” dodala farmářka.

Genetická porucha

Piebaldismus je velice vzácná genetická porucha, která se často zaměňuje s albinismem. Tato anomálie způsobuje nedostatek pigmentu v kůži, srsti a paroží jelena. Drak bude kvůli této anomálii více náchylný na popálení od slunce než ostatní jeleni. Podle expertů může piebaldismus způsobit jelenovi hned několik zdravotních problémů. Jedná se především o oslabení imunitního systému a deformaci kostí a kopyt. To je důvod, proč matky instinktivně opouštějí tato mláďata, aby měly větší šanci na vlastní přežití.

Matka se stejnou odlišností

Jelikož i samotná matka měla tuto anomálii, byla zde velká pravděpodobnost, že alespoň jeden z potomků se narodí se stejnou poruchou. V přírodě je velice malá pravděpodobnost, že se narodí mládě s piebaldismem. Normálně je tato šance menší než 2%, ale u této srny byla šance 50%. Dobrá zpráva je, že i přes obtíže, které tato nemoc přináší, mohou jeleni žít relativně plnohodnotný a dlouhý život. V Drakově případě tomu tak ale bohužel není. Toto mládě potřebuje hodně pozornosti hned od narození. Farmářka říká, že museli mládě krmit až čtyřikrát denně a museli mu přidávat do stravy vitamíny, aby podpořili jeho růst a nastartovali jeho imunitní systém.

Drak je velice jedinečný a to nejen díky své anomálii. Je to rozkošný a milý kolouch, který se stal velice populárním hned od samého začátku. Jeho příběh putuje světem a upozorňuje všechny na problematiku piebaldismusu.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Apost.com