Stárnutí je nedílnou součastí života. Nepříjemné změny, které se dějí ženám po čtyřicítce

Dosažení věku 40 let je pro většinu žen nepříjemné. V tomto věku už většinou nastávají fyzické i psychické změny, které se projevují zejména negativně. Může jít o inkontinenci, vypadávající vlasy, vynechávající paměť a podobně. Spolu s tímto věkem se blíží také menopauza, což je období, které spousta žen vnímá jako odchod z ženství a nástup mezi staré.

Stárnutí spousta žen nebere pozitivně

Tělo i mysl prochází změnami, a to je velmi frustrující. V případě, že jsou obavy žen silné, je vhodné promluvit si se specialistou, než se tiše užírat. Hrozné je také to, když jdete do neznáma. Pokud budete se zdravotními změnami počítat, připravíte se tak o nadbytečný stres.

Zmatečnost a zapomínání

Pokud často zapomínáte a zmateně pobíháte po domě, neděste se. Nejedná se o projevy demence. Po čtyřicítce se zkrátka stává, že ženy zapomínají na věci, které dříve s přehledem zvládaly. Můžete si začít vést diář, kam budete zaznamenávat i každodenní důležité povinnosti, na které nezapomenete. Pokud neustále hledáte věci, pak stačí zpomalit. Dávejte si pozor, kam své věci odkládáte a najdete si jedno místo, kde budou ležet.

Inkontinence

Těhotenství, porod, menopauza – to všechno jsou faktory, které způsobují inkontinenci. Bohužel až 40 % všech žen nad 40 let tímto problémem trpí, obzvláště tehdy, když kýchá, kašlou nebo se smějí.

Růst chloupků na obličeji

Se stárnutím dochází ke snižování produkce estrogenu, ženského hormonu. Naopak stoupá hladina testosteronu, což vede ke zvýšenému riziku růstu vlasů na obličeji, bradě a dalších částech těla. Příčinu je možné odstranit jen těžko, mnohem snadnější je odstraňovat samotné chloupky.

Vypadávání vlasů

Objem vlasů kolísá po celý náš život. Zatímco v těhotenství se můžeme těšit z bohatého a lesklého účesu, v menopauze naopak dochází ke ztrátě vlasů. Tento problém je možné zpomalit používáním speciálních přípravků proti vypadávání vlasů – nejlépe takových, které vám poradí váš lékař.

Šediny

Také šedé vlasy vnímáme jako příznak stárnutí. Nemusí jít ale pouze o šednutí vlasů, ale také jiných chloupků – což je obzvláště nepříjemné, když má žena nový vztah. Zatímco vlasy si žena jednoduše obarví, s intimními oblastmi už to tak jednoduché být nemusí. Někteří lidé se dokonce vyhýbají vztahům z důvodu šednutí chloupků v citlivých oblastech. Řešením je holení nebo použití barviva (speciálního, které je určené právě pro tyto citlivé oblasti).

Návaly horka

Jedná se o naprosto typické příznaky menopauzy. Najednou prostě žena pocítí nesnesitelné horko, navzdory tomu, že se okolní teplota nezměnila. To vede ke zvýšené produkci potu, který má za úkol tělo ochladit. Návaly horka postihují asi 80 % všech žen, které podstupují menopauzu. Podle výzkumů mohou mít poměrně dlouhé trvání – u některých žen dokonce i 11 let! Pokud tímto problémem trpíte, zkuste se poradit se svým ženským lékařem, který vám může pomoci. Navrhne například hormonální substituční terapii nebo léčbu bez hormonů, například antidepresiva.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Prevention.com