Zahojením pupínku léčba nekončí. Odstraňte stopy po akné lidovou metodou našich babiček

Není snad nikdo, kdo by se někdy v životě nepotýkal s akné. Zahojením pupínků to ale mnohdy nekončí. Různé agresivní zásahy vedou k tvorbě jizviček a různých flíčků, které na kožní potíže upozorňují i spoustu let po jejich vymizení.

Jizvy a rozšířené póry

Malé hnisavé pupínky jsou vlastně takové maličké ohniska zánětu, na které kůže reaguje zvýšeným průtokem krve, která přináší bílé krvinky bojující proti bakteriím uvnitř. Tato reakce ale často přetrvává i po vymizení pupínku a zanechává na pokožce zarudlé flíčky, které jsou patrné zejména u osob s velmi světlou pletí. Tmavší pleti ale také nejsou v bezpečí. Zánětlivá reakce může nastartovat tvorbu kožního barviva melaninu, který zase zanechává na kůži hnědé flíčky.

Pokud se stopy po akné neřeší, mohou přetrvávat i dlouhé měsíce. Ještě horší situace nastává, když si nemůžete pomoct a musíte pupínky vymačkávat a dále dráždit. V tu chvíli se zánětlivá reakce prohlubuje natolik, že často vznikají nevzhledné jizvy. V tomto případě je jediné doporučení nikdy na pupínky nesahat, a když už, tak pečlivě vydezinfikovanýma rukama.

Antiseptický citrón zabíjí bakterie a ničí vady na kráse

O citrónu je všeobecně známo, že se jedná o velmi účinnou antibakteriální látku. Kromě toho také posiluje samotnou činnost imunitního systému a tlumí zánětlivé procesy. To jej činí velmi účinnou zbraní v boji proti akné celkově. Pomáhá ale i v pozdějších fázích pro odstranění pozůstatky po zanícených pupíncích. Citronová šťáva navíc pomáhá rozjasňovat plech, aktivně startuje procesy vedoucí k tvorbě kolagenu, čímž předchází ztrátě pružnosti a vznik vrásek. Kromě toho také bojuje proti tvorbě nadbytečného kožního mazu, čímž zabraňuje vzniku nových pupínků.

Pokud chcete citrónovou kůru proti akné použít, jednoduše vymačkejte šťávu z citrónu (nejlepší jsou ty bio, samozřejmě), namočte do ní kousek vaty a potřete jí tvář všude tam, kde vidíte pupínky, jizvičky či skvrnky. Nechte zaschnout a působit 10 minut. Pak tvář opláchněte vlažnou vodou.

Pokud máte velmi citlivou pleť, zřeďte šťávu stejným množstvím čisté vody a nechte 30 minut stát, než ji na pleť nanesete. Jinak byste si mohli namísto vyléčení pupínků vykouzlit slušné podráždění pleti. Kromě toho citróny zvyšují účinky ultrafialového záření na pleť, proto se ujistěte, že jste z kůže smyli všechny stopy po něm, než se půjdete slunit.

Obrázky: Freepik