Strašák mužů jménem rakovina prostaty. Těchto pět příznaků raději neignorujte

Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších onkologických onemocnění mužů. V některé fázi života je diagnostikována přibližně každému pátému muži na světě a jenom v České republice s ní žije přes osmdesát tisíc mužů, přičemž tento počet meziročně stoupá. Pokud byste si však mysleli, že se týká pouze seniorů, pak jste na omylu.

Nemoc bývá nenápadná, ale o to nebezpečnější

Zejména v posledních letech narůstá počet mužů s rakovinou prostaty i v mladších věkových kategoriích. Obecně se doporučuje podstupovat preventivní vyšetření v závislosti na rodinné anamnéze zhruba od 50 let, u případů s vyšším rizikem, kdy se karcinom prostaty objevil u nejbližších příbuzných, jako je otec, bratr nebo syn, se podstupuje prevence už od 45 let. Nejčastěji však postihuje muže vyššího věku, obvykle kolem 70 let.

Potíž s nádorovým onemocněním prostaty tkví v tom, že v mnoha případech probíhá bezpříznakově nebo jen s mírnými počátečními obtížemi, kterým pacient obvykle nevěnuje pozornost. Když se pak o svém onemocnění dozví, bývá už zpravidla pozdě, protože je nemoc už v pokročilém stádiu, kdy se míra přežití a úplného vyléčení snižuje. V pokročilých stádiích přitom karcinom obvykle metastázuje do kostí či lymfatických uzlin nebo, méně často, do jater a plic. Proto je vhodné vědět, na které více či méně nenápadné příznaky si dát pozor a včasnou diagnózou si zachránit život.

Obtížné či nadměrné močení

Pomalý, slabý nebo přerušovaný proud moči či naopak nutkání močit častěji, a to zejména v noci, jsou dobré důvody k vyhledání lékaře, se kterým můžete svůj stav konzultovat. I když tento symptom vypadá nevinně až banálně, ve skutečnosti to bývá jeden z nejčastějších průvodních jevů vyvíjející se rakoviny prostaty. Ignorovat byste přitom neměli ani podobnou příhodu, která se stane jenom jednou nebo dvakrát a později už se neopakuje. I když tyto potíže mohou souviset s něčím jiným než s rakovinou, opatrnost je v tomto případě více než na místě.

Bolestivé močení s příměsí krve

Pokud si všimnete, že je ve vaší moči krev nebo vás močení pálí či bolí, svěřte tuto skutečnost svému ošetřujícímu lékaři. Můžete ho přímo požádat o provedení vyšetření zaměřeného na rakovinu prostaty. Vzhledem k blízkosti předstojné žlázy a močové trubice či měchýře může nádor, který na něj tlačí, způsobit bolestivé obtíže.

Potíže s potencí

Pokud se u vás náhle vyskytnou potíže s erekcí, pociťujete bolest během ejakulace, případně najdete ve spermatu krvavé příměsi, na nic nečekejte a věc konzultujte se svým lékařem. Erektilní dysfunkce bývá častým projevem pokročilé fáze rakoviny prostaty.

Bolest celého těla

I když to může znít poněkud zvláštně, bolest v kostech, jako jsou žebra, boky nebo páteř, může být ve skutečnosti jednou ze známek rakoviny prostaty. Často se vyskytuje bolest nebo ztuhlost dolní části zad a boků i horní části stehen. Může to být  známkou toho, že se rakovina šíří do dalších částí těla.

Ztráta chuti k jídlu

Jestliže zpozorujete, že ten steak s grilovaným bramborem už není tak chutný, jako býval, měli byste zpozornět. Ztráta chuti k jídlu nebo ztráta požitku z jídla by mohla být varovným signálem vzniku rakoviny prostaty. I když se tento příznak jeví jako banalita, neměli byste ho ignorovat. Zpočátku je rakovina prostaty velmi nenápadná, a proto, aby bylo možné nalézt rakovinu v ještě léčitelném stádiu, musí být pacient aktivní.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thehealthy.com