Je nutné vyhazovat prošlý jogurt? Ne, podle odborníku máte ještě poměrně dost času

Kolikrát jste otevřeli lednici, vzali do ruky jogurt a vyhodili jej do odpadkového koše, protože jste se dočetli, že již uběhlo datum expirace? Věříme, že často. Mnohokrát se totiž necháváme unést navrhovaným datem na obalu a nakonec vyhazujeme jídlo, které se nezkazilo, a je zcela bezpečné k jídlu. Jedním takovým je jogurt.

Je třeba se řídit datem expirace?

Ne. Jen proto, že jogurtu vypršelo datum expirace, nemusí to nutně znamenat, že ho musíte ihned vyhazovat do odpadkového koše. Pokud je jídlo do jednoho až dvou týdnů od data expirace, je stále bezpečné ho sníst. To znamená, že můžete jíst jogurt až dva týdny po uplynutí doby použitelnosti, pokud nebyl ještě otevřený. Ve skutečnosti tento štítek s nápisem “spotřebovat nejlépe před…” nemá nic společného s bezpečností potravin, ale spíše s jejich kvalitou a chutí. Proto můžeme většinu potravin konzumovat několik dní po uplynutí data expirace.

Kdy jogurt raději vyhodit do koše?

Pokud si však po otevření všimnete změny jeho barvy nebo vůně, pak je lepší jej nekonzumovat a raději vyhodit do koše. Stejně tak, pokud byl jogurt už otevřený, je třeba dbát na datum uvedené na obalu.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Womenshealthmag.com