Co vás napadne, když se řekne středomořská strava? Možná máte pocit, že jde o jednu z módních diet. Opak je pravdou. Lidé jedli podle zásad středomořské stravy dlouho předtím, než se stala populárním prostředkem ke snižování hmotnosti.
Průkopníci tohoto způsobu stravování se dožívali mimořádného věku
Středomořská strava je založena na stravovacích návycích lidí na Krétě, v Řecku a v jižní Itálii a jejími účinky se vědci začali zabývat kolem roku 1960. Dr. Ancel Keys zjistil, že obyvatelé Kréty mají obzvláště dobré zdraví, což připisuje jejich stravovacím zvyklostem. Ačkoli byly lékařské služby v té době omezené, průměrná délka života dospělých v této oblasti patřila k nejvyšším na světě.
Co obsahuje vyvážený středomořský jídelníček?
Středomořská strava je založená na 9 základních pravidlech:
- Vysoká spotřeba mononenasycených tuků, jako je olivový olej, sezamový olej, slunečnicový olej a avokádo
- Pravidelná mírná konzumace alkoholu ve formě červeného vína během jídla
- Vysoká spotřeba luštěnin, ořechů a semen
- Vysoká spotřeba nerafinovaných obilovin a chleba, včetně hnědé rýže, ovesných vloček, celozrnného chleba a celozrnných těstovin
- Nízká spotřeba mléčných výrobků, preferují se sýry a jogurty
- Nízká spotřeba masa
- Vysoká spotřeba zeleniny
- Vysoká spotřeba ovoce
- Častá konzumace ryb obsahujících omega-3 mastné kyseliny
Vliv středomořské stravy na zdraví a dlouhověkost
Středomořská strava je plná protizánětlivých potravin. Výzkumy dokazují, že tento způsob stravování může pomoci chránit tělo před mnoha zdravotními problémy, jako jsou srdeční choroby, deprese, cukrovka 2. typu, obezita, demence, rakovina apod. Všechny složky středomořské stravy podporují zdraví a dlouhověkost. Podle Harvardské školy veřejného zdraví analýzy naznačují, že ve spojení s fyzickou aktivitou a vynecháním kouření lze více než 80 % koronárních srdečních chorob, 70 % cévní mozkové příhody a 90 % diabetu 2. typu předcházet výběrem zdravých potravin, které jsou v souladu s tradiční středomořskou stravou.
Obrázky: Freepik