Stres a úzkost v období koronaviru aneb Jak psychicky zvládat pandemii

S postupným šířením koronaviru stoupají nejen počty nakažených, ale také stres a úzkost u stále větší části populace. Odborníci sdílí několik tipů, jak zvládat stres v období koronavirové pandemie.

Připravte se, nepanikařte

Od zpráv až po sociální sítě koluje spousta informací o koronaviru. Jaké jsou pravdivé jen těžko posoudíme, ale s jistotou lze říci, že některé zprávy jsou dezinformace nebo jsou jen částečně pravdivé, zejména proto, jak rychle se mění. Doporučuje se využívat důvěryhodné zdroje, jako jsou například příspěvky Světové zdravotnické organizace, abyste získali aktuální přehled o nemoci a o tom, jak jí předcházet. Znalosti a příprava jsou základem pro snížení pocitů paniky a stresu. Pouze díky správným informacím si můžete vytvořit osobní plán.

Mluvte se svými dětmi

Se svými dětmi mluvte otevřeně, abyste zjistili pocity obav přímo. Zkuste se řídit následujícími tipy:

  • Poslouchejte své děti.
  • Zjistěte, co už o koronaviru vědí a doplňte jejich znalosti o přesné informace.
  • Zaměřte se na prevenci
  • Chvalte je za mytí rukou a nošení roušek

Buďte dbalí a všímaví

Všímavost je skvělá technika, která dokáže snížit stres v náročných dobách. Můžete ji procvičovat klidným sezením a soustředěním se na svůj dech a smysly.

Omezte čas na obrazovce

Dalším způsobem, jak zvládat stres, je omezení času na obrazovce televize, počítače či telefonu. I když je velice důležité zůstávat stále informovaní, tolik pozornosti a neustálé čtení o koronaviru vašemu duševnímu zdraví příliš neprospěje. Pokud si nastavíte hranice, ubráníte se pocitu, že vás současná situace přemáhá.

Obrázky: Freepik