Studentka zkoumá osobnost slonů. Video vás přesvědčí o jejich jedinečnosti

Jihoafrická studentka Chloe Caister sdílela video se stádem slonů v rámci svého magisterského projektu o osobnosti slonů. Její výzkum si klade za cíl prokázat, zda sloni mají nebo nemají svou vlastní osobnost. Natočila hned několik videí, které jí měly pomoc pozorovat jejich chování a zaznamenat podklady pro její závěrečnou práci. Zkoušela slony vystavovat různým situacím, při kterých by se mohla projevit jejich osobnost, inteligence a schopnosti.

Překvapení v podobě plyšáků

V tomto videu můžete vidět malý trik, které na slony nastražila. Do blízkosti sloního stáda umístila několik plyšových hraček a čekala, jak budou sloni na tuto novinku reagovat. Sloni na ně narazili, když sháněli potravu, a nejprve z nich byli poněkud v rozpacích. Jeden z hlavních slonů, známý jako Somopane, prokázal svou statečnost tím, že nezvané návštěvníky vyhodil mimo kruh, ve kterém se pohybovalo stádo. Chtěl tím nejspíš dát najevo, že se ničeho takového nebojí a že je připraven jeho stádo chránit.

Projevila se osobnost slonů

Ostatní sloni už ale neodolali své přirozené zvědavosti a postupně se začali o plyšová zvířátka zajímat. Přibližovali se k nim každý vlastním tempem a ti nejodvážnější je dokonce zkoušeli ochutnat.

Stádo funguje podobně jako lidská společnost

Co tato videa mohou o slonech prozradit? Chloe si je jistá, že je možné z nich vysledovat určité vzorce chování a také pochopit, jak to ve stádě slonů funguje a jaké role zastávají. Je ale patrné i to, že jednotliví sloni mají různé povahy, které se projevují i během jejich běžného fungování. Někteří jsou přirozeně bojácní, zdrženliví, jiní zase ztřeštění a veselí. Chloe tedy věří tomu, že se jí v její práci podaří prokázat, že sloni skutečně mají osobnosti a specifické vlastnosti velmi podobně jako i lidé. To je velmi zajímavé zjištění, které může mít významný dopad na další zkoumání slonů.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Madlyodd.com