Podle studie, která byla zveřejněna před dvěma týdny, až třetina populace v některých zemích pravděpodobně věří falešným a konspiračním teoriím o viru Covid-19, které způsobují ztrátu důvěry v očkování. „Zjistili jsme jasnou souvislost mezi vírou v konspirační teorie a neochotou ohledně budoucí vakcíny,“ uvedl jeden z autorů studie Sander van der Linden, výzkumník v sociální psychologii na University of Cambridge.
Studie veřejného mínění
Studie publikovaná v britském časopise Royal Society Open Science je založena na průzkumech veřejného mínění ve Spojeném království, přičemž výzkum běžel dvě po sobě jdoucí série s téměř 1000 respondenty. Stejný průzkum byl proveden také ve Spojených státech, Mexiku, Španělsku a Irsku, a to pokaždé se 700 účastníky. Co výzkum ukázal? To, že byl vir vytvořen uměle si myslí:
- 33 % mexických respondentů
- 37 % španělských účastníků
- 23 % Američanů
- 22 % Britů
Falešné informace, že pandemie Covid-19 je součástí plánu zavést celosvětové očkování, považovalo za spolehlivé 22 % Mexičanů, 18 % Irů, Španělů a Američanů a 18 % Britů. Účastníci byly také dotazování, jaké jsou jejich záměry týkající se budoucí vakcíny a jakou spolehlivost přikládají zmíněným teoriím.
Nebezpečné teorie
Podle koordinátorů studie jakékoli minimální zvýšení důvěryhodnosti poskytnuté teoriím způsobí zásadní pokles důvěry ve vakcíny na straně dotazované osoby. Falešné a konspirační teorie se šíří sociálními sítěmi od začátku nákazy. Minulý týden Facebook oznámil stažení všech účtů spojených s konspiračním hnutím „Qanon“.
Facebook rovněž oznámil zákaz reklam, které odrazují od očkování uprostřed pandemie koronaviru. „Kromě hlášení nepravdivých informací by vlády a technologické společnosti měly hledat způsoby, jak zlepšit vzdělávání populace v digitálních médiích. Jinak by vývoj vakcíny nemusel stačit,“ uvedl Sander van der Linden.
Obrázky: Freepik