Čistota povrchů může zastínit jiná, důležitější opatření proti šíření koronaviru

Koronavirus se šíří primárně vzduchem. To ale neznamená, že bychom se nemohli nakazit i z dotyku určitých povrchů, které před námi infikovala nemocná osoba s COVID-19. Je ale takový důraz, jaký je v současné době kladen na dezinfekci povrchů, skutečně tak důležitý? Je možné, že nadměrná soustředěnost na čisté stoly a židle zastíní nutnější opatření, jako je nošení roušek nebo mytí rukou.

Nezapomínejte na důležitější opatření

Silné zaměření na povrchovou hygienu by mohlo odvrátit pozornost od jiných opatření, která mají větší vliv na snížení šíření koronaviru, jako je nošení roušek, fyzické distancování, mytí rukou a větrání vnitřních prostor. Některé podniky by mohly sázet spíše na vizuální hledisko, díky kterému mohou vypadat věrohodněji. Čisté, lesklé stoly a židle ještě nutně nemusí znamenat zajištění bezpečnosti. Koronavirus je stále nejriskantnější a nejnebezpečnější ve vzduchu, proto se ujistěte, že vstupujete pouze na místa, kde pracovníci dodržují správné nošení roušek. Vnímaná čistota našima očima totiž nemusí mít žádnou souvislost s tím, kolik bakterií na povrchu skutečně sedí. V takovém případě se klidně nestyďte obsluhu požádat, aby vydezinfikovala stůl ještě jednou a před vámi.

Vysoce dotykové povrchy si zaslouží pozornost

To všechno ovšem neznamená, že by dezinfekce neměla v období koronavirové pandemie své místo. Velkou pozornost si zaslouží především vysoce dotykové povrchy – kliky od dveří, volant, telefony atd. Na těchto a podobných místech má častá dezinfekce jistě význam, ale nezapomínejte, že pouhé čištění povrchů nestačí. Samotná dezinfekce povrchů omezí šíření patogenu přibližně o 15 – 30%, ovšem v kombinaci s čištěním rukou pomocí dezinfekce nebo ubrousků to může být až o 59 – 88%. Proto je třeba dodržovat co nejvíce ochranných opatření společně a nespoléhat se pouze na jedno z nich, které se nám zrovna hodí.

Obrázky: Freepik