Zpátky do školy: Co čeká děti, až se budou moci vrátit do lavic

Rodiče žáků a studentů každý den sledují, zda se vláda rozhodla pustit jejich ratolesti zpět do školy, nebo ne. Někteří jsou pro, jiní proti. Ve chvíli, kdy se vláda rozhodne pro postupné obnovení běžné školní docházky, můžeme se těšit na několik základních věcí, které nás neminou.

  • Rotace studentů ve škole
  • Třídy s omezeným počtem dětí
  • Přísná hygienická opatření

Mnoho rodičů je znepokojeno péčí, kterou by děti měly věnovat své bezpečnosti, když jsou ve škole. Podle lékařů jsou jejich obavy na místě, protože se zde jedná o hledání mnoha informací a dodržování protokolů, což pro děti nebude úplně jednoduché. Bezpečné vrácení s nulovým rizikem pochopitelně možné není, i když budou dodržovat veškerá pravidla. Podívejme se na základní otázky, které mají všichni rodiče.

Budou moje děti muset ve škole nosit roušku?

Na tohle je velmi jednoduchá odpověď. Ano. Roušky budou zaručeně povinné po poměrně dlouhou dobu pro nás všechny, včetně dětí. Děti do dvou let včetně je nosit samozřejmě nemusí, ale všechny starší děti je musí používat pod přísným dohledem dospělých. S tím souvisí další palčivá otázka. Jak přimět dítě, aby roušku nosilo?

S tímto problémem se nyní potýká mnoho rodičů. Zajistit, aby děti nosily masku, vyžaduje hodně trpělivosti bez ohledu na věk. Prvním krokem je vysvětlit jim důležitost používání roušky k ochraně sebe i lidí, které dítě miluje. Druhým je trénovat používání po delší dobu, mimo jiné při hraní uvnitř i venku, běhání apod.

Kolik hodin může mít dítě roušku, než ji vymění?

Doba používání roušek by měla být mezi dvěma a čtyřmi hodinami, ale bude hodně záviset na dítěti a věku. U malých dětí to bude nejspíš kratší doba. Vlhká maska nejen způsobuje nepohodlí, ale také zhoršuje její účinnost a vyžaduje výměnu za jinou. K tomu by mělo dojít bez ohledu na dobu použití masky. Vždy je proto nutné mít připravené extra roušky v zásobě.

Obrázky: Freepik