Považovat se za skutečně zdatného kuchaře neznamená pouze uvařit skvělé jídlo, ale také ovládat základní dovednosti a techniky, jako je například krájení jakéhokoli druhu zeleniny. Než se do toho pustíte, vždy je třeba pamatovat na to, že byste pod krájecí deskou měli mít vlhký, tenký ručník a ruka, jež drží zeleninu, by měla tvořit jakýsi dráp, což vás ochrání před říznutím. Pevně uchopte nůž a pusťte se do následujících technik krájení.
Kostičky
Jakmile cibuli rozříznete na dvě poloviny, do každé části proveďte nejdříve vodorovné řezy. Poté otočte o 90 stupňů a vytvořte svislé řezy. Ani v jednou případě cibuli neprořízněte celou. Nyní můžete nakrájet jako obvykle.
Mince
Technika mince se zpravidla používá u česneku. V podstatě výsledek by měl vypadat tak, že česnek bude působit namletě. Namísto krájení na menší a menší kousky, česnek jen nahrubo nasekejte a pokračujte tak dál a dál, dokud nedosáhnete toho nejjemnějšího výsledku.
Šifonáda
Technika krájení, jejímž výsledkem jsou dlouhé, tenké proužky. Používá se tedy často u listové zeleniny. Položte listy na sebe, shora dolů je srolujte a poté jemně krájejte na tenké proužky.
Julienne
Zde se také jedná o dlouhé, tenké proužky s tím rozdílem, že se zpravidla jedná o bramborové hranolky nebo kořenovou zeleninu, jako je například mrkev. Rozřízněte mrkev napůl a řezem položte na desku, aby byla stabilnější. Nakrájejte na tenké proužky, které následně položte na sebe a krájejte znovu na ještě tenčí.
Stejně jako ovládání těchto technik, je také důležité investovat do ostrého, vysoce kvalitního nože.
Obrázky: Pexels