Syndrom sklouznutých žeber: Co to je a na jaké příznaky si dát pozor

Syndrom sklouznutých žeber se objevuje tehdy, když chrupavka na dolních žebrech sklouzne a je schopná se pohybovat, což způsobuje bolesti na hrudi a v horní části břicha. Tento stav je častější u žen než u mužů a může postihnout různé věkové kategorie. Zpravidla je ale nejvíce zasažená skupina lidí středního věku. Syndrom je celkově považován za velice vzácný, proto je důležité znát jeho příznaky a možnosti léčby.

Příznaky syndromu sklouznutých žeber

Symptomy se mohou lišit od člověka k člověku. Obecně ale mezi hlavní příznaky patří:

  • Přerušovaná prudká, bodavá bolest v horní části břicha nebo zádech
  • Následná tupá bolest
  • Pocit klouzání, praskání nebo klepání ve spodních žebrech
  • Potíže s dýcháním
  • Zhoršení zmíněných příznaků při ohýbání, zvedání, kašli, kýchání, protahování, otáčení nebo hlubokém dýchání

Většina případů syndromu sklouznutých žeber se vyskytuje na jedné straně, ale není vyloučené, že se nemůže projevit na obou stranách těla. Při silné bolesti na hrudi navštivte svého lékaře, může se jednat i o vážnější zdravotní stav, například srdeční infarkt.

Možnosti léčby

Každá léčba syndromu sklouznutých žeber závisí především na příčině bolesti. Pokud je bolest v hrudní kosti způsobena drobným zraněním, jako je například natažený sval nebo modřina, můžete na postiženou oblast použít studený obklad. Na silnější bolest je vhodné zapojit některé léky proti bolesti, stejně jako kompresní obvazy kolem hrudníku. Pozor ale, ztěžují dýchání. Zjistíte-li původ bolesti ve vzniku rakoviny, lékař navrhne vhodnou léčbu, která může zahrnovat chirurgický zákrok nebo chemoterapii.

Obrázky: Freepik