Lymfatické uzliny pracují jako filtry na cizorodé částice. Takhle vám tělo dává najevo přítomnost zákeřného lymfomu

Lymfatické uzliny jsou důležitou součástí našeho těla a imunitního systému. V našem těle je asi 450 lymfatických uzlin a rakovina v těchto orgánech se nazývá lymfom. Lymfatické uzliny jsou malé prvky lymfatického systému ve tvaru ledviny a prostřednictvím tohoto systému jsou spojeny s celým tělem. Jsou důležité pro správné fungování imunitního systému a pracují jako filtry na cizorodé částice, včetně rakovinných buněk. Jaké jsou příznaky lymfomu?

Kde lymfatické uzliny hledat?

Lymfatické uzliny se nacházejí po celém těle, jsou nejvíce koncentrované v blízkosti trupu a jsou rozděleny do skupin podle toho, kde na těle se umístěny. U dospělých se vyskytuje asi 450 lymfatických uzlin. Hlavní funkcí lymfatických uzlin je filtrace lymfy za účelem lokalizace a boje s infekcí. K tomu lymfatické uzliny obsahují lymfocyty, typ bílých krvinek, který zahrnuje B buňky a T buňky. Ty cirkulují krevním řečištěm a vstupují a sídlí v lymfatických uzlinách.

Rakovina lymfatických uzlin neboli lymfom

Řeč je o rakovině buněk lymfatického systému a hlavně lymfocytů, tedy buněk, které patří k bílým krvinkám, které zodpovídají za obranu našeho těla a bojují proti infekcím. Jelikož existuje mnoho typů lymfomů, jsou klasifikovány podle postižených lymfocytů (Hodgkinův a Non-Hodgkinův lymfom) a dělí se na agresivní a pomalu rostoucí.

Hodgkinovy ​​lymfomy postihují především mladé lidi (od 20 do 40 let), zatímco Non-Hodgkinovy ​​lymfomy postihují hlavně střední věkovou skupinu (40 až 60 let).

Jaké jsou příznaky lymfomu?

Hlavním příznakem je nebolestivé zduření jedné nebo více lymfatických uzlin na krku, okolo aorty, v dutině hrudní a v podpaží. Další příznaky mohou být:

  • Horečka
  • Noční pocení
  • Ztráta hmotnosti, aniž by to pacient chtěl
  • Těžká únava a anémie
  • Otok sleziny nebo jater
  • Bolest kostí
  • Svědění

Vzhledem k tomu, že tyto příznaky lze přičíst i mnoha dalším nemocem a drobným nepříjemnostem, jejich výskyt nemusí nutně znamenat existenci lymfomu. To, co je však odlišuje, je doba trvání, tedy pokud příznaky přetrvávají delší dobu. Poté by bylo dobré navštívit svého lékaře, aby se možnost onemocnění vyloučila nebo včas diagnostikovala, zvláště pokud zaznamenáte přetrvávající otok lymfatických uzlin.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Emedicinehealth.com, Mayoclinic.org