Efektivní čištění toalety od žlutých skvrn. Už se nebudete muset stydět pozvat si návštěvu

Pokud se o svou koupelnu staráte, chcete, aby každý kout zářil čistotou a ve vás i ve vaší návštěvě nevzbuzovala ostych a odpor. Za to jsou bohužel často zodpovědné žluté skvrny objevující se na toaletě nebo kolem ní, převážně máte-li doma děti, které se teprve učí na toaletu nebo v případě mužů, kteří při močení stojí. Pokud vás tento problém dlouhodobě trápí, zde jsou příčiny a možnosti, jak jej eliminovat.

Příčiny žlutých skvrn na toaletě

Žluté skvrny budí dojem, že je vaše toaleta zanedbaná. Zde jsou některé z nejčastějších důvodů, proč se tak děje:

  • Nesplachujete
  • Usazování vodního kamene
  • Zabarvení způsobené UV zářením
  • Špatné nasměrování moči

Jak vyčistit záchodové prkénko od moči?

Existuje několik účinných a osvědčených způsobů, jak se s tímto problémem vypořádat. Pokud je znečištění velmi vážné a je výsledkem týdnů zanedbávání, je nejlepší jednoduše použít specializovaný, silný čistič z obchodu s chemickými potřebami. Pokud však jako většina lidí udržujete koupelnu pravidelně čistou, pravděpodobně bude stačit některý z následujících domácích prostředků.

Jedlá soda a bílý ocet

Na žluté skvrny na záchodovém prkénku nalijte nebo nastříkejte bílý ocet a nechte působit asi 30 minut (nebo i déle, pokud jsou skvrny opravdu odolné). Poté nasypte jedlou sodu na znečištěná místa. Nešetřete množstvím. Dalším krokem bude další várka bílého octa. Nechte záchodové prkénko v klidu asi 10 minut a poté jej vydrhněte kartáčem. Proveďte několik opláchnutí vodou a žluté odolné skvrny na toaletě by měly zmizet.

Skvělých výsledků můžete dosáhnout také tím, že na skvrny nasypete velké množství jedlé sody a ihned je vydrhnete kartáčem. Poté můžete přidat bílý ocet tak, že pokropíte potřísněná místa a necháte asi půl hodiny, aby se o skvrny postaral. Poté jednoduše desku několikrát namočte.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je účinný způsob, jak se zbavit žlutých skvrn a zabarvení z plastových záchodových prkének. Dostupný peroxid vodíku je roztok peroxidu vodíku, ale jeho 3 % koncentrace se mohou ukázat jako příliš slabá zbraň. Perhydrol, tedy 30% roztok peroxidu vodíku, je těžko dostupný a nebezpečný. Proto je mnohem jednodušší použít kadeřnický oxidant s vysokou koncentrací peroxidu vodíku.

Bělidlo

Bělidlo je celosvětově známé jako účinný dezinfekční prostředek. Je dobré jej používat, ale doporučuje se pouze v nejhorších případech, protože je vysoce žíravý. Při použití bělidla dbejte na to, abyste pracovali v dobře větraném prostoru a měli nasazené rukavice, abyste chránili pokožku před přímým kontaktem s bělícím prostředkem.

Nasaďte si rukavice a po řádném odměření nalijte do vnitřního okraje záchodové mísy asi 1/3 šálku bělidla. Pokračujte v drhnutí postižené oblasti, dokud skvrny nezmizí. Přidejte zbývající 2/3 šálku bělidla do kbelíku s vodou. Ostatní části vydrhněte roztokem z nádoby a důkladně opláchněte.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Goodhousekeeping.com