Části těla, na které byste za žádnou cenu neměli sahat holýma rukama

I po umytí se ruce a prsty rychle znovu zaplní různými bakteriemi z povrchů, se kterými přicházíme do styku, což hraje klíčovou roli v šíření bakterií. To je ještě umocněno tím, když si špatně ostříháte nehty. Existují určité části vašeho těla, kterých byste se podle odborníků neměli dotýkat rukama, popřípadě zcela minimálně.

Ústa

Výzkum ve Velké Británii ukázal, že si lidé v průměru 23,6krát za hodinu vloží ruce do úst, když se v práci nudí, a 6,3krát za hodinu, i když jsou zaneprázdněni. To je problém, protože 1/3 až 1/4 mikrobů přítomných na rukou člověka se přenáší do úst.

Oči

Samostatnou kategorií v obličeji jsou citlivé oči. Pouze v případě, že si nasazujete kontaktní čočky nebo se snažíte odstranit nějaké nežádoucí předměty, jste oprávněni přikládat si ruce na oči. Jinak riskujete přenos choroboplodných zárodků do vlhké tkáně nebo povrchu oka a rozvoj infekce.

Vnitřek nosu

Kromě toho, že je to nepěkný zvyk, je to i nebezpečné pro vaše zdraví. Podle studie z roku 2006 zveřejněné v časopise Infection Control and Hospital Epidemiology mají lidé, kteří se škrábou nebo šťourají v nose, o 51 % vyšší pravděpodobnost, že budou mít v nosní dutině stafylokoky.

Pleť na obličeji

Můžete použít ruce k umytí obličeje nebo nanesení krému na pleť. Ale jinak je držte dál. Když položíte ruce na špinavý povrch a poté si je přiložíte na obličej, zvýšíte šanci, že onemocníte nebo se u vás objeví akné. Vaše prsty obsahují oleje, které mohou ucpat póry vaší pokožky.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thehealthy.com, Onlymyhealth.com