Jednoho dne to čeká každou mladou dívku. Takto vysvětlíte své dceři, co je menstruace

Děti nám rostou před očima. Přijde nám, jakoby to bylo včera co řekli své první slovo a dnes se na ně díváme a vidíme před sebou slečnu v pubertě.

To pro každou maminku či tatínka znamená, že si se svou dcerkou musí promluvit o životě žen, intimní hygieně a první menstruaci. Nejlepší je, když takový rozhovor vyplyne přirozeně. Pokud se však cítíte mírně nejistě, zkuste se řídit našimi radami, jak postupovat.

Puberta

Psychologové doporučují, začít mluvit o menstruaci s dcerou nejpozději v 10 letech. Důležité je, abyste rozhovor vedli ve srozumitelném jazyce pro malé dítě. Váš příběh by měl být pozitivní a povzbuzující, aby vaše dcera vnímala menstruaci jako přírodní fenomén a ne jako chybu ženského těla.

Děvčaty nejčastěji kladené otázky:

Co je to menstruace a proč se vyskytuje pouze u žen?

Nejprve musíte své dceři vysvětlit strukturu ženského těla a potom vysvětlit, co je to vůbec mestruace je a proč u žen vznikáříct své dceři o struktuře ženského těla a potom vysvětlit, co je to menstruace a proč u žen vzniká. Hlavní důvod spočívá v ženských hormonech. Produkují je vaječníky a pomáhají vybudovat speciální obal v děloze. Tento konkrétní obal je potřebný k připevnění oplodněného vajíčka, z něhož se vyvíjí dítě. Pokud nedojde k oplodnění, vrstva se obnoví a ta stará musí opustit dělohu krví. Menstruace je proces, ke kterému dochází jednou za měsíc.

Kdy dívka dostane svou první menstruaci?

Nejčastěji se vyskytuje v období od 10 do 15 let, ale každé tělo je jiné a má individuální vývoj. Průměrný věk začátku menstruace je 12 let.

Jak často je menstruace?

Během prvních tří let od začátku menstruace může být cyklus nepravidelný a to je normální. Samozřejmě, později se normalizuje a menstruace přichází každý měsíc. Menstruačního cyklu trvá od 21 do 35 dní.

Jak dlouho trvá?

Menstruace trvá obvykle okolo 5 dní, ale u některých žen může trvat o něco méně (2 dny), u ostatních zas o několik dní déle (7 dní).

Co dělat, pokud dívka dostane menstruaci ve škole?

Vysvětlete své dceři, že na samém začátku menstruace není výtok výrazný, ale nadruhou stranu je vždy lepší mít po ruce vložku/tampón. Pokud na to náhodou zapomene, může použít toaletní papír nebo poprosit paní učitelku, není na tom nic špatného.

Jak to vypadá?

Menstruace obvykle začíná mírným krvácením a do konce dne se výtok stává hustším a pokračuje tak 2 nebo 3 po sobě jdoucí dny. V posledních několika dnech se vyskytuje hnědý výtok a během samotného cyklu se uvolní přibližně 80 ml kapaliny.

Může dívka otěhotnět až po nástupu menstruace?

Dívka může otěhotnět ještě před začátkem menstruace. Stává se, že menstruaci ještě neměla, ale hormony už pracují naplno, vytvářejí speciální vrstvu v děloze a pomáhají vajíčku růst na požadovanou velikost. Pokud má dívka v tomto čase pohlavní styk, otěhotnět může.

Pokud nemáte dostatek znalostí a odvahy mluvit se svou dcerou o pubertě a menstruaci, zkuste jí dát nějaké knihy nebo brožury, které si můžete spolu pročíst. Pokud má dívka nějaké otázky, odpovídejte na ně jednoduše a přímo.

Nemlčte a pomůžete tak dceři, připravit se na důležitou etapu života. Udržujte důvěrný vztah a pak budou konverzace na tato témata příjemné.

zdroj: takprosto.cc