Tělesné pachy signalizující zdravotní problémy

Většina tělesných pachů je snadno odstranitelná. Existují však některé, kterých se lze jen těžko zbavit, ať děláme, co děláme. Nemají totiž nic společného s našimi hygienickými návyky, ale jsou výsledkem nemocí, o kterých bychom měli rozhodně něco vědět, abychom mohli včas zakročit a zároveň netrpěli nepříjemnými pohledy našeho okolí. Zde je několik tělesných pachů, které naše tělo vydává, když jsme nemocní.

Ovocný a acetonový dech – cukrovka

Ketoacidóza je jedním z problémů cukrovky. Objevuje se v důsledku nedostatku inzulínu v krvi. Tělo dělí mastné kyseliny, což vede k tvorbě kyselých ketonů. Jedním z nich je aceton, který je cítit z našeho dechu. Ovocný a acetonový odér je doprovázen únavou, suchostí, potížemi s dýcháním a bolestmi v žaludku. Acidóza je nebezpečná. Pokud se neléčí, může vést k diabetickému kómatu a dokonce i smrti. Nezapomeňte navštívit svého lékaře.

Špatný ranní dech – bakterie

Špatný ranní dech je celkem normálním problémem každého z nás. Ovšem pokud se jedná o skutečně silný zápach, je to vlivem anaerobních gramnegativních bakterií, kdy v ústní dutině začíná proces kvašení zbytků potravy, během kterého se tvoří těkavé sloučeniny síry. Špatný dech může být způsoben nemocnými dásněmi, netěsnícími výplněmi zubů a zubních náhrad, chronickým zánětem ústní dutiny nebo nosní dutiny a angínou. V případě selhání ledvin je cítit zápach amoniaku.

Silný zápach stolice – nesnášenlivost laktózy

Enzym laktáza se tvoří v tenkém střevě a štěpí laktózu – cukr nacházející se v mléčných výrobcích. Příliš málo laktázy produkované v tenkém střevě způsobí, že laktóza přejde do tlustého střeva, kde začne kvasit. Laktóza, která nebyla strávena, způsobuje skutečně silně zapáchající plynatost a stolici. Hlídejte si, co jste snědli, pokud zjistíte, že neobvyklý zápach přichází pokaždé, kdy jste jedli mléčné výrobky, pravděpodobně budete trpět nesnášenlivostí laktózy, což je problém asi 65% světové populace.

Páchnoucí moč – infekce močových cest

Bakterie vstupují do močových cest a močové trubice a poté se množí v močovém měchýři, což způsobuje infekci a nepříjemný zápach moči.

Neustálý zápach nohou – plíseň

Zápach nohou je způsoben kombinací plísní a bakterií, které žijí na pokožce a mezi prsty u nohou a způsobují drobná poškození, která vytvářejí prostředí pro další vývoj bakteriálního růstu. Buďte opatrní, protože plíseň se může rozšířit i do dalších částí těla. Během léčby je velice důležité dodržovat zvláštní hygienu.

Obrázky: Freepik