Tělesné signály, které až měsíc dopředu ohlašují příchod infarktu

Naše těla jsou dokonalé stroje. Často vysílají signály, aby nás varovaly před nebezpečím. Ať jde o příznaky jakékoliv nemoci, jako je obyčejné nachlazení nebo jiné, které značí například infarkt, náš metabolismus je schopný nás informovat jemnými signály, kterých bychom si měli všímat. Poslouchejte denně své tělo, abyste případný problém mohli detekovat.

V případě infarktu okamžitě volejte lékařskou pomoc

Je důležité mít na paměti své tělo, protože jde o stav, který je velmi nebezpečný. Pokud by vám bylo opravdu zle, neváhejte zavolat sanitku nebo jinou odbornou pomoci. Existuje devět příznaků nástupu infarktu, které by vás na něj měly upozornit. Jaké věci by měly vás i vaše okolí znepokojovat?

Prvním příznakem může být trvalá únava, která trvá už několik týdnů a nemůžete se jí zbavit, i když si dopřáváte opravdu hodně spánku. Jestliže nemáte fyzickou aktivitu ani jste nedobíhali autobus a cítíte se unavení, společně s dalšími příznaky se může jednat o infarkt.

Mezi bolestí žaludku a nevolností a rizikem infarktu existuje vztah příčin a následků. Příznak může trvat několik měsíců před nástupem záchvatu a u můžu je stejně běžný jako u žen. Nespavost je také příznakem, ale nejen infarktu. Nespavost také zvyšuje riziko infarktu. Společně s ostatními příznaky tak může ohrozit váš život.

Příznakem může být dušnost nebo vypadávání vlasů

Jestliže si všimnete, že máte krátký dech bez toho, aniž byste vynaložili úsilí, může to znamenat potencionální infarkt. Je to běžný příznak společně s nevolností a bolestí na hrudi. Ztráta vlasů je také častým příznakem. Nepovažuje se za riziko pro chronické onemocnění. Poraďte se se svým lékařem, pokud vás kromě vypadávání vlasů trápí také jiné příznaky.

Mezi ty může patřit nepravidelný srdeční tep. Nepravidelné srdeční rytmy mohou způsobit různá onemocnění a mohou zvýšit riziko infarktu. Proto je vhodné sledovat svůj rytmus a při jakékoliv změně navštívit lékaře. Bolest na hrudi je nejčastějším příznakem u pacientů, kteří infarkt prodělali. Bolest se může dostat do levé paže, ramen, krku a břicha.

Bolest lopatek a zad se také řadí mezi příznaky. Co ale dělat v případě, že dostanete infarkt? Je nutné znát všechna záchranná gesta, mezi která patří:

  • Okamžitě zavolat sanitku (k zavolání ale musí vést 15 minut intenzivní bolesti na hrudi spojená s dalšími příznaky infarktu)
  • Postiženou osobu položit do polohy vleže s mírně zvednutou horní polovinou těla
  • Pokud má osoba příliš těsné oblečení, sundejte ho
  • Pokusit se danou osobu a také sebe uklidnit do příjezdu první pomoci

Ač se to zdá jednoduché, mnoho lidí v tomto případě zpanikaří a netuší, jak by mohli postižené osobě pomoci. Proto si těchto pár kroků zapamatujte, protože nikdy nevíte, komu tím můžete zachránit život.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Emedicinehealth.com