Tělo projevuje stres specifickými signály. Odhalte ho dřív, než vám ovlivní tělo i duši

Stres je nedílnou součástí téměř každého z nás. Dnešní uspěchaná doba na nás klade velké nároky. Ovlivňuje to nejen náš duševní stav, ale také fyzickou kondici. Pokud na vás stres působí, můžete na sobě pozorovat několik signálů. 

Může vás více bolet hlava, pozor na změny nálad

Stres neovlivňuje jenom mysl. Vysoká hladina stresu může způsobit bolest v různých částech těla. Silné bolesti hlavy se po pauze mohou opět vrátit. Proto si dejte pauzu od zběsilého pracovního tempa a dopřejte si odpočinek. Jinak se váš zdravotní stav bude jen zhoršovat. 

Pokud máte v hlavě spoustu věcí, které musíte udělat, váš mozek a nervový systém je stále v napětí. Je tedy možné, že i když půjdete spát a usnete v klidu, váš mozek bude pořád pracovat. Pomoci můžete meditací a jógou, které vám pomohou si odpočinout.

Stres může také zpomalit váš metabolismus. Pokud se přejídáte nebo zapomínáte jíst, ani jedna možnost není zdravá pro vaše tělo. Sníží se tím množství energie, kterou tělu dáváte, což povede k letargii a také k vyčerpání.

Nedostatek sexuální touhy může ohrozit i partnerský vztah

Změny nálad jsou dalším příznakem, že jste ve velkém stresu. Vytočit vás může každá maličkost, i když jindy je to věc, nad kterou mávnete rukou. Na místě je promluvit si o svých problémech s rodiči nebo přáteli, kteří vám pomohou najít řešení. 

Jestli jste ve stresu, prožíváte úzkost. Z toho důvodu nemusíte správně racionálně uvažovat a fungovat. Vaše srdeční činnost se zvyšuje, což není dobré pro celý kardiovaskulární systém. Pokud se cítíte v úzkých, zaměřte se na příjemnou činnost nebo aktivitu a promluvte si s přáteli. 

Stresový hormon kortizol, který se vylučuje při příliš velkém napětí, může velmi ovlivnit také libido. Pokud se vám podaří stres odstranit, a vypořádat se tak i s nervozitou, která vás zužuje v ložnici, objeví se znovu rovnováha i v této situaci. 

Největšími protivníky stresu jsou:

  • Častý odpočinek
  • Scházení se s přáteli a rodinou
  • Nepřetěžovat se a každý den se věnovat příjemné aktivitě

Naučte se porozumět svému tělu a díky tomu přijdete na to, kdy máte odpočívat a jak často. Nenechte se strhnout dnešní dobou, která vyžaduje po každém maximální výkon. Tělo není stroj. 

Obrázky: Pixabay