Pandemie Covid-19: 9 z 10 pacientů cítí příznaky až tři měsíce po kontaminaci

Studie Amerického centra pro kontrolu nemocí (CDC) poukazuje na fakt, že devět z deseti pacientů nakažených Covid-19 stále cítí příznaky kontaminace i měsíce po nakažení. Výsledky potvrdila řada lékařů, kteří s těmito pacienty aktivně pracují. Poukazují na návštěvu ordinace pacientů, kteří onemocněli během období pandemie, a to po dobu až tří měsíců. U pacientů se nadále objevují příznaky, jako je:

  • Únava
  • Bolesti svalů
  • Poruchy zraku
  • Ztráta čichu a chuti

Některé z příznaků přetrvávají u mnoha lidí

Stížnosti na chronické příznaky, které onemocnění zanechalo, byly analyzovány americkými nemocnicemi a citovány v práci sestavené americkou vládní agenturou CDC, která sleduje vývoj pandemie po celém světě. CDC ukazuje, že z 292 respondentů mezi 14 a 21 dny po datu pozitivního testu uvedlo přetrvávající příznaky neuvěřitelných 94 procent (274 osob).

Tento průzkum byl proveden v USA mezi 15. dubnem a 25. červnem 2020 s náhodným vzorkem dospělých nad 18 let, kteří podstoupili první pozitivní test polymerázové řetězové reakce a reverzní transkripce (RT-PCR) pro SARS-CoV-2 a jsou v ambulantní péči v jednom ze 14 akademických zdravotnických systémů ve 13 státech.

Syndrom chronické únavy

Tzv. syndrom chronické únavy, který zaznamenali rekonvalescentní pacienti Covid-19, je projevem také při uzdravování lidí, kteří měli jiné infekce, jak zdůrazňuje infektolog Valdes Roberto Bollelo z Lékařské fakulty Univerzity v São Paulu v Ribeirão Preto. Lékař konstatuje, že k tomu dochází ve chvíli, kdy se pacient potýká se zoufalstvím, i když nemoc již pominula.

Podle Miriana Dal Bena, specialisty na infekční nemoci v nemocnici Sírio-Libanês, neexistují nikde na světě žádné vědecké studio o tomto trvání příznaků nákazy Covid-19. Existují dokonce případy lidí, kteří hlásí stížnosti na únavu až tři měsíce po infekci. Faktem ale zůstává, že to již nemá nic společného s nemocí, ale s jejich psychickou pohodou, které nejsou schopni dosáhnout po dobu několika měsíců po prodělání nákazy.

Obrázky: Pixabay