Nejrozšířenější mýty o těhotenství, kterým většina žen věří

Podle statistik se pouze 30% párů podaří otěhotnět hned na první pokus, zatímco 85% to zkouší zhruba rok a některé dokonce i několik let. Ovšem bez ohledu na to, jak dlouho vaše pokusy trvají, z těhotenství se těší každá budoucí maminka. Bohužel se ale na internetu dozvíte i spoustu falešných, poplašných a nepřesných informací, které vám radostnou událost mohou trochu pokazit a zkreslit. Podívejte se, jaké dezinformace se vyskytují nejčastěji.

Široké boky usnadní porod

Vzdálenost mezi kyčlemi nemá nic společného s porodem. Záleží pouze na tvaru a velikosti pánevního vstupu, který nezávisí na tom, jak široké boky máte.

Velikost a tvar břicha prozradí pohlaví dítěte

Určit pohlaví dítěte tímto způsobem by bylo velice snadné. Bohužel to není tak jednoduché. Tvar a velikost břicha těhotné ženy mohou ovlivnit dvě základní věci – velikost plodu a jeho poloha v děloze.

Ultrazvuk není pro dítě bezpečný

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by měl správně prenatální ultrazvuk poškodit matku nebo plod. Ultrazvuk nepoužívá záření, naopak pracuje na vysokofrekvenčních zvukových vlnách, které se odrážejí od dítěte a získávají o plodu celkový obraz. Intenzita těchto vln je velice nízká a proces je velmi rychlý.

Nastávající matka nesmí ležet na břiše

Dítě se nachází hluboko uvnitř svalové dělohy na chráněném místě. Těhotná žena může ležet a spát na břiše, pokud jí je to pohodlné. Dítěti to nijak neublíží.

Během těhotenství nesmíte běhat

Těhotenství neznamená vzdát se pohybu. Pokud žena nezažívá komplikované těhotenství, je bezpečné a zdravé pokračovat v běhu.

Nevolnost se objevuje pouze ráno a v prvním trimestru

Téměř 80% těhotných žen trpí nechutenstvím a nevolností, ovšem pouze 2% jimi trpí ráno.

Nesmíte zvedat ruce nahoru, jinak dítě uškrtíte

Pravdou je, že žádná forma pohybu neovlivňuje umístění pupeční šňůry.

Nesmíte mít doma žádné kočky

Kočky mohou nést vzácné onemocnění zvané toxoplazmóza, které může u dětí způsobit vrozené vady. To však neznamená, že byste se jich měli okamžitě zbavit, jakmile otěhotníte. Jediné, čemu by se žena měla vyhnout, je výměna steliva.

Obrázky: Freepik