Těmito způsoby ránu nikdy neošetřujte. Zapomeňte na foukání, které vás naučila maminka v dětství

Všichni jsme se setkali se situací, kdy jsme se zranili a bylo potřeba ránu ošetřit. Jenže pravděpodobně to všichni děláme špatně. Červený kříž uvádí, že při léčbě drobných ran byste neměli používat masti, bavlnu, alkohol nebo masti obsahující antibiotika. Jakmile dojde na jakákoli zranění, které si můžete ošetřit sami, rozhodně se vyvarujte následujícím typům léčby.

Žádné foukání

I když to byla pravděpodobně první věc, kterou vaše maminka udělala pokaždé, kdy jste si rozbili koleno, snažte se foukání do otevřené rány vyvarovat. Ústa plná bakterií, takže foukání není moc dobrý nápad.

 

Nenechávejte ránu otevřenou

Je také velmi důležité, aby rány nezůstaly otevřené. Bez ohledu na to, jak jsou malé, musíme je mít zakryté i den nebo dva. Je chybou si myslet, že se rány hojí rychleji, když je necháte větrat. Zakrytí rány pomáhá při hojení a zároveň chrání před infekcí.

V případě krvácení udržujte tlak

Dojde-li k drobnému krvácení, gáza nebo jakákoli jiná látka po ruce (čistá) musí udržovat tlak, dokud krvácení zcela nepomine.

Nikdy neloupejte strupy

Ačkoli mnoho lidí není schopno odolat nutkání strhnout si strup, jejich odstranění je kontraproduktivní, protože vytvářejí nové buňky, které usnadňují hojení.

Vyhněte se používání peroxidu vodíku a alkoholu

Nemá smysl aplikovat peroxid vodíku na ránu, protože způsobuje bolest, dráždí kůži a ztěžuje hojení rány. Na druhou stranu by se měl používat pouze k dezinfekci kůže před injekcí nebo k dezinfekci jakéhokoli neživého povrchu. Použití na ránu způsobí pouze bolest a suchost a zpomalí její hojení.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Pcdermatology.com, Biodermis.com