Předcházejte kondenzaci oken a zrcadel v domácnosti. Pomohou osvědčené tipy našich babiček

Řešíte každou zimu zamlžená okna, jakmile se sprchujete, vaříte nebo například myjete nádobí? Pára, která se ukládá v jemných kapičkách, vzniká kondenzací vodní páry na studeném povrchu, který přichází do styku s vlhkostí. Dnes vám vysvětlíme, jak takovému problému předcházet.

Větrat, větrat, větrat

Větrání interiéru pomáhá bojovat proti problémům s kondenzací tím, že podporuje cirkulaci vzduchu. Deset minut denně a zabráníte hromadění vlhkosti a rosení oken.

 

Investujte do odvlhčovače

Jakmile je stupeň vlhkosti v místnosti vysoký, dochází k maximálnímu nasycení vzduchu vodními parami. Tento moment nazýváme rosným bodem. Studený vzduch už nemůže absorbovat stejné množství vodní páry jako horký vzduch. Kondenzace se tedy projevuje především na chladných předmětech. Pro udržení optimální úrovně vlhkosti je dobré použít odvlhčovače, kde se v nádrži bude voda kondenzovat.

Otřete sklo saponátem na nádobí

Všechny skleněné povrchy otřete mycím prostředkem na nádobí. Nakapejte několik kapek na suchý hadřík a poté aplikujte na sklo. Zabráníte kondenzaci vodních par.

Použijte fén na vlasy

K odstranění mlhy na oknech nebo zrcadlech můžete použít i fén na vlasy. Umístěte jej asi 20 cm od skla a zapněte. Pomalu krouživými pohyby manipulujte před sklem, dokud mlha zcela nezmizí. Bude to trvat jen pár vteřin.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Santeplusmag