Tipy na zdravé zuby pro celou rodinu. Veďte své děti ke správné dentální hygieně

Zářivý úsměv není jediným důvodem, proč si udržovat své zuby a dásně zdravé. Nové výzkumy totiž naznačují, že orální problémy mohou způsobit další potíže ve zbytku těla – například zvýšené riziko srdečních onemocnění. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak udržet své zuby silné a zdravé. Začněte už dnes a přizvěte i své děti.

O dětské zoubky se starejte včas

U každého čtvrtého dítěte se objeví známky zubního kazu ještě před začátkem školní docházky. Polovina dětí ve věku 12 – 15 let má zubní výplně. Péče o zuby by měla začít, jakmile se objeví první zoubky, přibližně kolem 6. měsíce dítěte. Můžete je čistit vlhkým hadříkem nebo velmi měkkým kartáčkem na zuby. Od 2 let můžete nechat své děti, aby se zoubky pokusily čistit samy, ale vždy pod vaším dohledem.

Předcházejte budoucím problémům

Na povrch zadních zubů lze nanášet tenké ochranné povlaky, které brání zubnímu kazu. Tmely mohou následně výrazně snížit pravděpodobnost zubního kazu. O této metodě se poraďte se svým zubařem.

Používejte fluorid

Největším pokrokem v oblasti zdraví ústní dutiny je fluorid, který posiluje sklovinu a snižuje tak pravděpodobnost vzniku zubního kazu. Spousta zubních past a ústních vod obsahuje fluorid. Používejte jej ale s mírou, zvláště u dětí.

Po jídle kloktejte

Po jídle si ústa vypláchněte antibakteriálním roztokem, případně si vezměte žvýkačku bez cukru. Zvýšíte tok slin, které vyplavují bakterie a neutralizují kyselinu.

Čistěte si zuby 2x denně

Zánět dásní a zubní kaz způsobují velké problémy. Tři čtvrtiny dospívajících trpí krvácejícími dásněmi. Nezapomeňte, že je nutné měnit zubní kartáčky 3-4krát ročně. Nezapomínejte také na zubní nit.

Vyhněte se cukru

Když bakterie v ústech rozkládají jednoduché cukry, produkují kyseliny, které mohou korodovat sklovinu a vvytvářejí tak prostředí pro vznik zubního kazu. Hrozbou jsou také sladké nápoje, protože je mnohokrát přímo nepolykáme a chceme si vychutnat jejich chuť. Tento proces však po určitou dobu zvyšuje hladinu kyselin v ústech.

Nekuřte

Kouření způsobuje skvrny na zubech a výrazně zvyšuje riziko zánětu dásní a rakoviny ústní dutiny. Pokud kouříte nebo žvýkáte tabák, je nejlepší s tímto zlozvykem přestat. Buďte pro své dítě příkladem.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Paidiatros.com