Tloustnutí způsobené hormonální nerovnováhou. Sledujte své tělo, každý nedostatek se projevuje specifickým problémem

Nadváha či obezita trápí stále větší množství lidí. V posledních letech je dokonce považována za civilizační chorobu, tedy za nemoc z blahobytu. Ve skutečnosti lze však za nadměrná kila vinit celou řadu možných příčin, přičemž nezdravý životní styl je jen jednou z mnoha. Některé jiné jsou ale mnohem komplikovanější – a také více rizikové. Například hormonální nerovnováha může mít vliv na mnohem více tělesných systémů, než jen množství podkožního tuku.

Životospráva je klíčovým faktorem

Hormony jsou jako chemické programy v lidském těle. Podle toho, v jakém vzájemném poměru kolují v krevním oběhu, se naše tělo nachází v určité (ne) rovnováze. Rozbouřené a nevyvážené hladiny hormonů se mohou negativně podepsat i na vaší tělesné hmotnosti a míře usazování podkožního tuku.

Je důležité ale podotknout, že není dobré ze své nadváhy vinit hormony jakožto činitel, který nemůžete ovlivnit. Ve skutečnosti je nadváha a obezita obvykle způsobena nezdravým životním stylem, sedavým způsobem života a nevyváženou stravou. Tyto faktory dokážou napáchat škody i na hormonálním systému. Nicméně může se vyskytnout situace, kdy je životospráva v pořádku a váha přitom ne a ne klesnout. V tu chvíli je na čase navštívit endokrinologa, který zjistí pravou příčinu problémů a doporučí vhodnou léčbu.

Jak rozpoznat nárůst hmotnosti vlivem hormonů

Přibírání na váze v důsledku poruchy vylučování hormonů v těle se může týkat všech lidí bez rozdílu, ženy však mají k těmto potížím blíž. Na rozdíl od mužů procházejí během svého života obdobími prudkých tělesných změn, jako jsou těhotenství nebo menopauza. Tyto výkyvy ovlivňují sekreci hormonů, které mají vliv mimo jiné i na ukládání tělesného tuku.

Jak vidíte, jedná se o docela dlouhý seznam potenciálně problémových látek, které mohou pěkně zamávat (nejen) s vaší postavou. Abyste byli schopni zjistit, kdy se do hry dostaly hormony a jsou to právě ty, které vám způsobují obtíže, sledujte projevy svého těla. Pokud odhalíte některé z následujících příznaků, obraťte se na lékaře. Vhodná terapie dá vaše hormony do pořádku a s tím se srovná i vaše tělo a postava.

Pocení a návaly horka

Pokud se potíte víc než je obvyklé a nepomáhá vám ani deodorant, je to velmi nepříjemná situace, kterou ale lze docela dobře vyřešit. Vytrvalé a silné pocení je typický příznak nedostatečné hladiny ženských hormonů estrogenu nebo progesteronu, k čemuž dochází zejména během menopauzy, ale i v některých dalších případech.

Chronické bolesti hlavy

Existuje celkem 11 typů bolesti hlavy a podle Světové zdravotnické organizace trpí některým z nich až jeden člověk z dvaceti. Zajímavé přitom je, že většina z těchto bolestí je způsobena hormonální nerovnováhou.

Nejčastěji za bolesti hlavy může nízká hladina estrogenu, což se nejčastěji děje v průběhu menstruace. Nedostatek tohoto hormonu pak ovlivňuje také metabolismus, který v důsledku toho zpomaluje a brání tělu v účinném využívání cukrů.

Vysoká hladina cukru v krvi

Jestliže často zařazujete do svého jídelníčku vysoce průmyslově zpracované potraviny a potraviny s vysokým obsahem sacharidů, zejména pak jednoduchých cukrů, může hladina cukru v krvi značně kolísat. Když je přitom glukózy v krvi trvale hodně, může si tělo vytvořit tzv. inzulinovou rezistenci, což znamená, že nevylučuje dostatek inzulínu, který metabolizuje cukr a převádí energii do buněk.

Pokud se cukr nespotřebujete fyzickou aktivitou, ukládá se do tukových zásob na „horší časy“, což vede k přibírání na váze a tloustnutí.

Vyčerpání

Vytrvalá únava, i přes dostatečné množství spánku, může být symptomem velké spousty tělesných neduhů, kromě jiných také nevyváženou hladinou hormonů, jako je testosteron, kortizol či hormony štítné žlázy.

Protože únava může často naznačovat vážné zdravotní problémy, nikdy byste neměli hádat, o co jde a čekat, až to přejde, ale je vhodné svůj stav konzultovat s lékařem.

Snížené libido

V sexuálním životě hraje zásadní roli mužský pohlavní hormon testosteron. Pokud proto zaznamenáte pokles sexuální touhy provázený přírůstkem hmotnosti, s největší pravděpodobností je na vině právě testosteron. Kromě toho jeho produkce přímo souvisí s produkcí ženského hormonu estrogenu.

Výzkum vědců z fakultní nemocnice v Gentu v Belgii prokázal nižší hladinu testosteronu u mužů s vyšším procentem tělesného tuku. Zajímavé je, že tito muži měli naopak zvýšenou hladinu estrogenu. Jestli jste někdy viděli muže, který měl prsa jako žena, na vině bývá vyšší hladina ženského hormonu. Ženy, které vykazují vysokou hladinu estrogenu, mívají obvykle pevnější prsa.

Hlad

Někteří lidé pociťují hlad i bezprostředně po vydatném jídle. Pokud jste právě dovečeřeli, ale přesto máte touhu stále jíst, značí to nízkou hladinu hormonu leptin, který reguluje pocit sytosti tak, že vysílá signál o plném žaludku do mozku. Ten pak „vypne“ potřebu jíst. Pokud je však leptinu v krvi málo, zpráva o sytosti se do mozku nevyšle a vy jíte dál.

Obézní lidé jsou přitom často vůči signálům leptinu méně citliví, což vede k nekontrolovatelné chuti k jídlu a k následnému přibývání na váze.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Powerofpositivity.com