Existuje celá řada studií, jež se pokusily zkoumat důvody, proč důvěřujeme nebo nedůvěřujeme ostatním lidem. Ovšem jeden malý výzkum se snažil přesně určit, jaké vlastnosti dělají jedince důvěryhodným. Pokud chceme zjistit, kdo si naši důvěru zaslouží, je lepší podívat se na ty, kteří se dokážou cítit provinile. Jinými slovy, máte-li pocit viny, můžete se dle následujících informací považovat za důvěryhodnou osobu.
Tendence k vině
Výzkum na univerzitě v Chicagu se zabýval tématem, co dělá člověka důvěryhodným. Po provedení různých experimentů výzkumný tým identifikoval klíčovou vlastnost, silný prediktor, který dokáže předpovědět, zda si člověk zaslouží důvěru jiných lidí – tendence k vině. Na rozdíl od samotného pocitu viny, který se pravděpodobně dostaví po spáchání konkrétního činu a povede k opakovanému chování, tendence k vině předchází činu, který může vést k vině. Jak vědci vysvětlují, jedinci, kteří projevují tuto vlastnost, očekávají, že se teprve budou cítit provinile v důsledku provedení konkrétního činu, což je odradí od toho, aby tak nakonec jednali. Stručně řečeno, je mnohem pravděpodobnější, že budou nést zodpovědnost, a proto se vyhnou špatnému nebo nesprávnému jednání.
Kdo se může považovat za důvěryhodného?
Výzkumný tým provedl šest různých pokusů, které zahrnovaly hru s penězi a zjištění, zdali účastníci projevili důvěryhodné chování a čestné úmysly. V zásadě zjistili, že lidé s vysokou mírou viny měli tendenci vracet ostatním lidem peníze zpět ve vyšší míře ve srovnání s účastníky, kteří vykazovali nízkou míru viny.
Důležitější než jiné vlastnosti
Kromě toho má tendence k vině být lepším prediktorem důvěryhodnosti člověka ve srovnání s jinými osobnostními rysy, včetně extroverze, vnímavosti, neurotismu a pedantnosti. Při rozhodování, komu tedy důvěřovat, vždy důvěřujte vině. Toto spojení má důležité následky pro zaměstnavatele a vedoucí týmů, pokud jde o výběr partnerů a členů týmu.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Enallaktikidrasi.com, Psycnet.apa.org