Triky našich babiček, jak prát ručně prádlo, aby bylo čisté a voňavé

Ruční praní je pro mnoho lidí velmi obtížným a pracným úkolem, ale je velmi dobrou alternativou pro osoby, které žijí v domácnosti samy a prádla produkují jen velmi málo. Zapínat kvůli pár kouskům pračku je nejen neekonomické, ale také neekologické, a proto je dobré dokázat své oblečení vyprat i bez mechanizace. Poradíme vám několik tipů, jak se ručního praní zhostit tak, aby po vyprání bylo oblečení opravdu čisté.

Perte v rukavicích

To sice úplně nesouvisí s čistotou prádla, nicméně je to velmi dobré opatření pro zachování zdravé pokožky rukou, zejména pokud perete v chemických pracích prostředcích. Ty dokážou kůži silně podráždit, což není ani příjemné, ani vzhledné.

Rozdělte prádlo

Stejně jako při praní v pračce, i při ručním praní je dobré prádlo rozdělit na bílé, černé a barevné. Zabráníte tím nechtěnému přenosu barev z jednoho kousku oblečení na druhý. Praní všeho oblečení naráz je jednou z vůbec nejčastějších chyb při ručním praní.

Perte v rozpuštěném mýdle

Nasypat či namazat mýdlo přímo na látku je dalším častým postupem, který však není vhodný. Docílíte tím tak maximálně vzniku skvrn. Proto prací prostředek vždy předem rozpusťte v nádobě s vodou a až v té pak prádlo vyperte.

Věnujte pozornost znečištěným částem

Límečky, lemy, manžety, podpaží – to všechno jsou nejzatěžovanější části oblečení a těm byste při praní měli věnovat nejvíce pozornosti.

Před praním dejte bílé prádlo na 24 hodin na slunce

Tím látku vybělíte a provzdušníte. Vyperte ji až druhý den.

Černé oblečení perte rychle

Abyste zabránili vyblednutí černého oblečení, je třeba jej rychle vyprat mýdlovou vodou a rychle propláchnout, aby se zbytky mýdla neusazovala ve vláknech.

Obrázky: Freepik