Jak odlišit covid od alergie a nachlazení. Rozdíl může být i v jednom příznaku

Pokud trpíte alergiemi, příchod chladných dní signalizuje nejen příchod podzimu a zimy, ale také nástup rýmy, kýchání a ucpaného nosu. Za normální situace jsou vaše příznaky jasné, ale v době koronavirové pandemie máme tendenci všechny symptomy přiřazovat ke covidu. Otázka tedy zní, jak v této době poznáme, zdali se jedná o covid, alergii nebo nachlazení?

Jak se liší příznaky alergie a COVID-19?

Klíčem je zjistit, zdali máte kromě běžných příznaků alergie i další symptomy. Mezi nejčastější příznaky alergie patří kýchání, svědění a slzení očí, překrvení nebo rýma. Ke covid-19 zase patří horečka a zimnice, bolesti svalů a celého těla, ztráta chuti a čichu, nevolnost nebo zvracení a průjem. Symptomy, které jsou pro alergie i covid-19 společné, jsou kašel, únava, bolesti hlavy, bolest v krku, dušnost nebo potíže s dýcháním či rýma.

Kdy je potřeba vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se vaše alergie nezlepšuje ani po užívání antihistaminik, nosních sprejů nebo očních kapek po 3 – 4 dnech. Objevily se u vás i další příznaky, jako je výrazná bolest hlavy, horečka, kašel, snížená chuť nebo čich nebo gastrointestinální potíže, k nimž patří nevolnost, průjem nebo zvracení.

Představují alergie zvýšené riziko vzniku COVID-19?

Pokud trpíte alergiemi, neznamená to, že by u vás hrozilo zvýšené riziko vzniku závažnějších příznaků covid-19. Lidé, kteří mají alergie, ale někdy mohou mít i astma. Astma pak může zvýšit riziko těžšího průběhu léčby covid-19.

Obrázky: Pixabay