„Trojúhelník smrti“: Oblast na tváři, ve které nikdy nemačkejte pupínky

Spousta z nás v pubertě doufala, že až hormonální bouře přejdou, zbavíme se i akné, v mnoha případech jsme ale byli zklamaní. Pupínky, i když ne v tak hojném počtu, nás otravují dál. Na obličeji existují zóny, ve kterých se póry ucpávají více než jinde. Řeč je o takzvané T-zóně, tedy čelu, nosu a bradě. Málokdo ale ví, že uprostřed této zóny se nachází další oblast, která je přezdívaná „trojúhelník smrti“, a to proto, že manipulace s vřídky v této oblasti může být pro organismus i fatální.

Vymačkávání pupínků může způsobit víc, než jen jizvu

Podle článku v časopise Health (Zdraví) si můžeme rozbíjením podlitých pupínků pořádně zavařit. A nejde jen o to, co se nám snažili v pubertě vštípit naši rodiče, tedy že podobnými neuváženými zákroky si můžeme zadělat na neodstranitelné jizvy a zvětšené póry.

S každým vytlačeným uhrem totiž do svého těla otevíráme pomyslnou vstupní bránu, kterou mohou projít dovnitř nejrůznější druhy patogenů, jako jsou škodlivé viry, bakterie a další mikroorganismy, které mohou vyvolat infekci. Ta pak zhoršuje hojení poranění a jizva je jen tou nejmenší hrozbou, která z naší činnosti plyne.

Trojúhelník smrti může ohrozit mozek

Joshua Zeichner, dermatolog z Mount Sinai v New Yorku, který je autorem článku v The Health, upozorňuje na to, že z hlediska vstupu infekce do organismu může být nejrizikovější právě zóna „trojúhelníku smrti“, což je oblast obličeje mezi kořenem nosu a oběma koutky úst. Tato plocha kůže se totiž rozprostírá přesně nad velkou cévou zvanou kavernózní sinus, která má na starosti krevní zásobování mozku.

V případě, že infekce vnikne do kůže právě v této oblasti, existuje zde vysoké nebezpečí jejího průniku právě do mozku, ale také do ostatních důležitých tělních orgánů, neboť tato céva se nachází na krevní magistrále našeho těla. To hrozí zejména tehdy, kdy s pupínky manipulujeme neumytýma a nevydezinfikovanýma rukama. A to se děje velice často. Pokud by se pak infekce dostala do mozku, mohla by způsobit tvorbu krevních sraženin a následně život ohrožující cévní mozkovou příhodu.

Proto před mačkáním pupínků dejte přednost raději neinvazivním metodám jejich odstranění a buďte trpěliví. Jen tak zmizí akné bezpečně a beze stop.

Obrázky: Freepik