Tvář jako zrcadlo zdraví podle čínské medicíny

Každý aspekt našeho vzhledu na nás prozrazuje více, než bychom si možná mysleli – a možná i než by nám bylo milé. Ve skutečnosti diagnostika podle vzhledu pokožky, očí a dalších částí těla nedílně patří mezi tisíciletími prověřené metody tradiční čínské medicíny. My si dnes budeme povídat o lidské tváři. Ta v sobě zrcadlí naše zdraví i způsob života, který vyznáváme. Pokud chcete odhalit tajemství jejích signálů, čtěte dále.

Štíhlá tvář s výraznými lícemi

Pravděpodobně to přeháníte se cvičením nebo dietou. Když cvičíte příliš intenzivně, bráníte tím vzniku zdravě vypadajících a plných tváří a v oblasti lícních kostí je to vidět nejvíce.

Oteklý obličej

Máte-li pocit odulého obličeje, může to znamenat více věcí. Buďto byste měli začít více cvičit, abyste spálili tuk a rozproudili krevní oběh, anebo by bylo vhodné omezit konzumaci alkoholu nebo množství stresu, kterému se denně vystavujete. Tyto tři faktory negativně ovlivňují proces produkce kolagenu a pokožka obličeje je ochablá a oteklá.

Vrásčitá tvář

Pokud se rádi opalujete, pak mějte na paměti, že nadměrné vystavení pokožce slunci bývá jednou z hlavních příčin předčasného vzniku vrásek. Zejména v oblasti očí je kůže tenčí a citlivější a ultrafialové záření ze slunce ji může snadno poškodit. Nezapomínejte také na opalovací krém, a to i když je právě zataženo.

Suchá pokožka obličeje

Olupující se a citlivá pokožka na obličeji bývá nejčastěji způsobena nedostatečným přísunem vitaminů a minerálů, které jsou zapotřebí pro udržení produkce kolagenu a tím za pružnost pokožky. Proto jezte různobarevnou zeleninu a ovoce každý den a brzy zaznamenáte viditelné výsledky.

Zarudlá pokožka tváří

Zarudlou a podrážděnou pokožku v oblasti tváří může zapříčinit nadměrná konzumace kávy. Také pokud často pracujete přes noc a ráno spíte, můžete trpět nedostatkem vitaminu D, který se vytváří kontaktem kůže se slunečními paprsky.

Zažloutlá pokožka

Jestliže si všimnete nažloutlého odstínu pleti, můžete mít potíže s játry nebo s tvorbou červených krvinek. Takovéto změny na pokožce je bezpodmínečně nutné konzultovat s praktickým lékařem.

Bledá kůže

Mrtvolná bledost trápí nejenom upíry, ale i osoby s nedostatečným příjmem železa. Zařaďte proto do svého jídelníčku potraviny bohaté na tuto živinu, jako je červené maso nebo luštěniny a také nezapomeňte na vitamin C, který napomáhá vstřebávání železa do krve.

Tmavé kruhy pod očima

Kruhy pod očima může být způsobena několika faktory. Jednak je ve hře nedostatek spánku, může to být i dlouhodobě nezdravé stravování a stav zhoršuje i nadměrná konzumace alkoholu a kouření. Začněte proto pravidelně spát alespoň 6 až 8 hodin a zbavte se škodlivých návyků.

Vrásky kolem úst

Hluboké vrásky v oblasti koutků úst značí, že jste veselá osoba a často se smějete. Kromě toho ale signalizují také nedostatek vitaminu B. Pokud se k tomu navíc připojí i suché a popraskané rty, trpíte i nedostatečným přísunem vitaminu C. Dejte si proto pravidelně pomeranč nebo červenou papriku a také zelenou zeleninu a uvidíte, že se situace zlepší.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Webmd.com