Náchylnost k tvorbě modřin může mít mnoho příčin, někdy se zdá, že se například modřiny na nohou objeví bezdůvodně. Někdy to vyplývá z individuální dispozice těla, například křehkosti cév a jejich náchylnosti k poškození. V těchto situacích může být obtížné problém odstranit, i když změna stravy a životního stylu může do určité míry pomoci. V jiných případech však mohou být modřiny na těle známkou špatného zdravotního stavu.
Anémie
Bývá označována jako nemoc, ale měla by být brána jako symptom. Anémie je stav, kdy hladiny červených krvinek a jejich hemoglobinu klesnou pod určitou úroveň. Může být důsledkem rozvíjejícího se onemocnění, ale častěji je důsledkem zanedbávání životního stylu. Pokud se neléčí, vede k rozvoji vážnějších stavů.
Existuje několik příznaků rozvíjející se anémie, včetně chronické únavy, snížené tělesné výkonnosti, sklonům k mdlobám, bledé kůže, tmavých kruhů pod očima a snadno tvořících se modřin po celém těle v důsledku drobných poranění. Obvykle je zotavení z mírné anémie možné zavedením potravin bohatých na železo do stravy, častější fyzickou aktivitou a sluněním pro posílení imunitního systému.
Cirhóza jater
Závažné onemocnění, které postihuje především dlouhodobé konzumenty alkoholu. Příčinou může být i působení jiných toxických látek, např. některých léků, dále virové hepatitidy, autoimunitního onemocnění nebo dědičného onemocnění. Je chronická a vede k nevratnému poškození jater. V průběhu onemocnění se tento orgán stává fibrotickým, což může nakonec přispět ke vzniku nádoru. Proces onemocnění často neukazuje specifické příznaky, proto může cirhóza zůstat po dlouhou dobu nezjištěna.
Shutterstock
Příznaky, které mohou naznačovat problémy s játry, zahrnují ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, zažívací problémy, bolest pod pravým žebrem a letargii. Onemocnění jater také způsobují kožní a kardiovaskulární symptomy (játra produkují sloučeniny podílející se na procesu srážení), např. časté krvácení z nosu, modřiny bez příčiny, pavoučí angiomy, žluté zbarvení kůže při výskytu žloutenky.
Poruchy srážení krve
Mohou mít podobu krvácivé poruchy nebo tromboembolické poruchy. V prvním případě jsou hlavními příznaky časté krvácení a prodloužený proces srážení krve. Krvácení může nastat z triviálních důvodů, například podrážděním dásní zubním kartáčkem při čištění zubů, škrábáním nebo injekcí. V důsledku toho se na těle poměrně často objevují modřiny bez důvodu. U žen je také problém silné menstruace. Hemoragická diatéza je výsledkem narušení práce různých krevních složek nebo prvků oběhového systému.
Shutterstock
Zdrojem potíží mohou být např. defekty ve stavbě cév nebo nedostatek krevních destiček odpovědných za srážecí procesy. Tyto faktory mohou být zase ovlivněny různými patologickými změnami, užíváním některých léků (např. steroidů) nebo špatným životním stylem. Na druhou stranu se tromboembolické poruchy projevují nadměrnou srážlivostí krve a sklonem ke krevním sraženinám v cévách. Mohou být důsledkem například hluboké žilní trombózy nebo pankreatitidy.
Selhání ledvin
Ledviny jsou jedním z nejvíce zatěžovaných orgánů v našem těle. Neustále filtrují krev, čistí ji od škodlivých látek, odstraňují produkty látkové výměny a přebytek některých mikroživin. Když ledviny onemocní, jako játra, mají zpočátku málo příznaků a jsou nespecifické. To je způsobeno mimo jiné i tím, že ledviny ovlivňují chod celého těla a jejich špatný stav se projevuje na mnoha dalších orgánech.
Shutterstock
Jednou ze změn, která by měla upoutat naši pozornost, jsou bezdůvodné modřiny pod očima, které mohou být doprovázeny otoky očních víček. Problémy s ledvinami jsou nevyhnutelně spojeny s poruchami močení. Mohou se také objevit otoky nohou v důsledku zadržování vody v těle a plicní edém projevující se dýchacími obtížemi. Selhání ledvin může být chronické nebo akutní. Vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medicalnewstoday.com, Clevelandclinic.org