Udržte si demenci od těla: Čtyři kroky, které pomohou zachovat psychickou kondici

Demence je obávanou nemocí stáří. Degenerace nervové sítě, která způsobí zapomínání i neschopnost pohybu je strašákem všech stárnoucích lidí. Tento strach pak podporuje ještě stanovisko moderní vědy, která oficiálně tvrdí, že příčiny degenerace jsou neznámé a stejně tak i možnosti její léčby. Zatím nesmělé hlasy z řad vědců i lékařů však uklidňují, že existuje několik způsobů, jak snížit riziko vzniku neurodegenerativních onemocnění.

Vzdělávejte se

Odborníci se stále více shodují na tom, že lidé, kteří svůj mozek patřičným způsobem zatěžují a vystavují jej novým podnětům a výzvám jsou méně ohroženi vznikem degenerativních chorob. Nemusíte být zrovna dobrodružný cestovatel a řešitel záhad. K procvičení mozku vám stačí čtení, luštění křížovek či různých rébusů a také kreativní tvoření čehokoliv. To všechno pomáhá zachovat neuroplasticitu vašeho mozku.

Dbejte o zdraví svého srdce

Zaneřáděné cévy a nedostatečné okysličení těla způsobené nefunkčním srdcem může pohřbít mozek i Sherlocka Holmese. Nedostatečné okysličení přirozeně vede k odumírání tkání, včetně těch mozkových. Pokud se navíc setkáte s mozkovou mrtvicí, má váš mozek o potíže postaráno. Proto udělejte všechno proto, abyste svou oběhovou soustavu udrželi v kondici. Jezte zdravě a hodně se hýbejte. To by pro začátek mohlo stačit.

Pozor na lipidový profil

Příliš vysoké množství tuku ve stravě a následně i v těle neprospívá zdraví nervových tkání. Tato oblast je prozatím předmětem zkoumání, nicméně už nyní vysvítá nejasné spojení špatného lipidového profilu a vzniku demence. I když studie ještě čekají na své jisté potvrzení, nic neriskujte a pro jistotu udržujte hladinu své tukové tkáně v normě. Prospějete tím minimálně svému srdci, o kterém jsme si povídali o odstavec výš.

Užívejte si života

Existují teorie o tom, že demence může být obranným mechanismem mozku. Prozatím je toto tvrzení pro vědci poněkud divoké, nicméně svoji logiku to má. Tento obranný mechanismus má podle zastánců této teorie ochránit člověka, který ani v pokročilém věku nebyl schopen najít vnitřní mír a harmonii a je neustále sužován a bombardován nepříjemnými situacemi, které už déle není schopen mentálně snášet.

Nejnovější výzkumy amerických vědců by této teorii nahrávaly. Při svém výzkumu zjistili, že nadměrná aktivita neuronů způsobuje demenci, stárnutí a rychlou smrt. To připomíná staré pořekadlo, že když „budeš zvědavý, budeš brzy starý“. Nezatěžujte se proto věcmi, které nemůžete změnit a raději pusťte radost do svého života. Nejeden génius už kvůli svým starostem přišel o rozum.

Obrázky: Freepik