Úmorné běhání netřeba. Dostaňte se do formy obyčejnou chůzí, stačí se řídit několika zásadami

Fitko, kolo, in-liny, kruhový trénink nebo běh? Jaké fyzické aktivitě se věnovat, aby byl člověk fit? Musí být cvičení komplikované, náročné na fyzičku i vybavení nebo vás po něm musí bolet všechny svaly a klouby? Vysoce intenzivní cvičení má jistě své opodstatnění, ale odborníci se shodují, že nejpřístupnější formou cvičení pro každého je obyčejná chůze. Pandemický rok 2020 navíc chůzi přál, mnoho lidí po celém světě začalo počítat kroky a procházky se staly únikem z karanténních opatření.

Chůze je ideální pro všechny

Hlavním důvodem, proč je chůze ideální, je minimální riziko zranění a malý tlak na klouby oproti běhu, skákání nebo jiným aerobním aktivitám. Nadto se do chůze může pustit každý, bez předchozí zkušenosti nebo školení, speciálního vybavení. Stačí jednoduše vstát a jít nehledě na věk, hmotnost nebo rychlost.

Nedoceněná aktivita

Chůze je tak obyčejná aktivita, že bývá přehlížená i sportovci, kteří ji nepovažují za dostatečně náročnou. Zcela zbytečně, protože i pro jedince s vyšší kardiovaskulární zdatností je skvělá, protože funguje na regeneraci a pro okysličení zatěžovaných svalů, což zmírňuje jejich bolest. Navíc chůzí se vyplavují toxiny, které se nashromáždily intenzivním tréninkem. Podle vědců z Western State Colorado University může chůze napomoci sportovcům udržet hladinu výkonnosti ve srovnání s klasickým odpočinkem.

I pomalá procházka má smysl

Chůze přináší prospěch ve všech směrech, zvyšuje aerobní zdatnost a zlepšuje krevní oběh, ale také reguluje tlak, harmonizuje hladinu cukru v krvi nebo snižuje stres. Nemusí jít ani o rychlou chůzi, každý pohyb je prospěšný, dokonce i pomalá nebo příležitostná procházka přírodou. Nemusíte propotit tričko, abyste udělali něco pro své zdrav. I méně náročná fyzická aktivita pomáhá srdci, plícím nebo k okysličení mozku.

Pro snížení stresu nejen v době pandemie

Mnoho lidí začalo pravidelně chodit v průběhu roku 2020, kdy svět svírala pandemie koronaviru. Byla to možnost, jak snížit stresovou zátěž z dlouhodobého pobytu mezi čtyřmi stěnami. Pouhých 10 minut chůze denně napomáhá odbourat stres z práce, rodinných povinností nebo všedních potíží, k tomu takto strávený čas vede ke zlepšení nálady.

Chůze jako fitness aktivita

Jak být zdravý? Podle odborníků vede cesta skrze 150 minut aerobních aktivit se střední intenzitou týdně. Celkový čas se může rozdělit do menších časových celků, chůze je výbornou možností, jak se cvičením začít. Lidé, kteří trpí zdravotními potížemi, by před tím měli navštívit svého lékaře a poradit se ohledně cvičebního programu. Namístě je pořídit si také kvalitní a pohodlné boty, které perfektně sedí a podepírají nožní klenbu, současně jsou dostatečně prodyšné a nepotí se v nich nohy.

Krůček po krůčku

Jak postupovat v případě, že chcete chůzi provozovat jako aerobní cvičení? Doktor Sulapas upozorňuje na nutnost začít doslova krůček po krůčku, aby se postupně zvyšovala kondice, počet minut nebo nachozených kilometrů. Zpočátku stačí obejít dům, blok, čtvrť a posléze přidávat na obtížnosti včetně terénu nebo zvyšovat tempo. Už po pár prvních vycházkách dojde ke zvýšení vytrvalosti, je dobré si dosažené cíle zapisovat nebo zanášet do aplikace mobilního telefonu. Týden od týdne byste si měli podle zvýšit vzdálenost nebo čas o cca 10 %.

Střídání tempa

Jak dosáhnout rychle ještě lepších výsledků? Vhodné je střídat tempo, zvýšení rychlosti povede k vyšší srdeční frekvenci. Postačí i malé rychlé úseky po dobu 30 vteřin, kdy se chůze změní na takřka běh, poté lze zase pokračovat běžným tempem. Po několika týdnech se zrychluje i běžná chůze, je proto možné přidat více rychlých úseků.

Zahřátí i relaxace

Před samotnou chůzí, stejně jako před jiným cvičením, je vhodné se protáhnout. K tomu by mělo sloužit prvních 5 minut ještě před odchodem z domu, kromě nohou procvičte i trup a horní část těla včetně ramen pomocí zahřívacích cvičení. Po návratu můžete svaly zklidnit protažením, masáží, ale také vhodnou bylinkovou koupelí.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thehealthy.com