Ušní maz je spolehlivým indikátorem zdravotního stavu. Pozorujte barvu i konzistenci

Pokud se tělo potýká s nějakou nemocí, uši jsou jedním z prvních míst, kde můžete obtíže poctít. Pokud podobné signály zaregistrujete, nesnažte se je přehlížet a jít přes bolest. Mohli byste si zadělat na pořádné obtíže. Raději pozorně sledujte všechny příznaky, abyste mohli určit, o jaký problém se jedná.

Intenzivní bolest v uchu

Pokud vás na chvíli postihne prudká bolest, a pak se zastaví, pravděpodobně to není důvod k obavám. Pokud však přetrvává a nezmizí, můžete mít prasklý ušní bubínek a je třeba jej zkontrolovat. Akutní bolest kdekoli v těle je známkou toho, že něco není v pořádku. Pokud ucítíte výrazné píchnutí v uchu, hluboko uvnitř a ne na vnějších okrajích, může to znamenat, že se něco děje pod povrchem.

Když buben praskne, mnoho lidí to necítí okamžitě, zatímco někteří pociťují okamžitou bolest.

Tekutiny v uchu

Uši bývají mnohem suší než ostatní otvory v našem těle. Jedinou látkou, která z ní v podstatě vychází, je maz, hustá akumulace mazacích buněk zde chrání zvukovody.

V uchu je však tekutina hlouběji. Může se tvořit během infekce a prosakovat, pokud cirkuluje jako v případě prasknutí ušního bubínku.

Závratě

Obvykle se tomu říká závratě, ale není to stejný pocit jako mdloba. Závrat je, když máte pocit, že se svět kolem vás točí nebo naklání. Vnitřek uší je zodpovědný za smysl pro rovnováhu těla. Pokud tedy buben praskne, můžete mít problém s vyvážením. To pak vede k závratím.

Ztráta sluchu

Ztráta sluchu je vždy problém a může být příznakem prasknutí ušního bubínku. Pokud je léčba rychle vyřešena a je vám věnována potřebná péče, ztráta sluchu je obvykle dočasná.

Ušní infekce

Jednou z nejčastějších příčin je jednoduchá infekce. Děti ji dostávají pořád, ale výjimkou nejsou ani dospělí. Tyto infekce může způsobit hromadění tekutiny a tlaku v uchu. Někdy takový proces vede až k prasknutí bubínku.

Čištění uší

Je dobře známo, že si člověk nemá dávat nic do uší. Možná si myslíte, že si dostatečně uši čistíte vatovým tamponem, ale opravdu to škodí. V nejlepším případě odstraníte potřebný maz, který vaše ucho používá e zdravému prostředí. V nejhorším případě vložte tampon tak hluboko, že to způsobí proražení bubnu.

Změna nadmořské výšky

Možná jste si všimli, že vaše uši často bolí ve výtazích a letadlech. Je to proto, že tlak vzduchu kolem nás se mění s rychlým nárůstem nadmořské výšky a uši se snaží držet krok s regulací tlaku.

Většinou se to děje nepozorovaně. Jindy, zvláště pokud již máte infekci, uši nemohou vyrovnat tlak a ušní bubínky se zlomí.

Obrázky: Freepik