Útok plísní na ženské intimní partie. Co způsobuje kvasinky a jak se projevují?

Kvasinky, nejčastěji Candida albicans, jsou jedním z nejčastějších gynekologických problémů. Tři ze čtyř žen alespoň jednou za život trpí kandidózou. Pokud patříte mezi ty šťastnější ženy, nikdy jste neutrpěla žádné příznaky, přesto ale není na škodu vědět, co kvasinky způsobuje a jak se projevují.

Příznaky kvasinek

Zánět postihuje hlavně pochvu. V normální flóře pochvy je jen malé množství plísní, když se ale jejich počet z nějakých důvodů zvýší, pak se objeví zánět s následujícími příznaky.

  • Pálení žáhy
  • Bolest při pohlavním styku
  • Bělavý výtok s tvarohovitou strukturou
  • Svědění
  • Zarudnutí

Příčiny kvasinek

Faktory, které podporují růst plísní, jsou zpravidla užívání antibiotik a stavy způsobující hormonální změny, jako je například těhotenství, cukrovka, užívání antikoncepce, steroidů a systematické podstupování vaginálních výplachů.

Prevence

Prevence je založena na udržování optimálního pH pochvy, které se obvykle pohybuje od 3,8 do 4,5 a je kyselé. Toho lze dosáhnout vyloučením rizikových faktorů, jako je například konzumace velkého množství sladkostí, nošení syntetického spodního prádla a těsného oblečení, špatná hygiena a dlouhodobé užívání antibiotik.

Úvodní obrázky: Freepik, Zdroj: Enallaktikidrasi.com