Vakcína proti koronaviru je na světě, pochází ale z Ruska a je značně kontroverzní

Sputnik V. Takto se jmenuje první vakcína proti koronavirové pandemii na světě. V úterý 11. srpna 2020 o její registraci informoval ruský prezident Vladimir Putin. Tuto vakcínu vyvinul národní výzkumný ústav Gamaleya a byl tak první na světě, kdo představil vakcínu proti nové zákeřné nemoci. Potíž je ale v tom, že světová vědecká komunita i zdravotnické úřady po celém světě vyvolávají diskuse a pochybnosti o tom, jakými výzkumy vakcína prošla a zda u ní byly provedeny veškeré testy, které musí vakcína pro své schválení splňovat.

Země neomezených možností exceluje. Opravdu?

Na mimořádné tiskové konferenci Vladimir Putin oznámil novinářům skvělé zprávy o úspěšném zaregistrování ruské vakcíny proti COVID-19. Její účinnost prezident dokládal na jedné ze svých dcer, které byla vakcína údajně aplikována.

„Vakcína působí. Je přiměřeně efektivní a vytváří udržitelnou imunitu,“ řekl prezident hrdě s tím, že sloučenina prošla „veškerými potřebnými testy“. Aniž by objasnil, kterou ze svých dvou dcer má na mysli, ilustroval na jejím příkladě působení a funkčnost vakcíny. Sám však připustil, že po její aplikaci dívka dostala horečku.

„Po první injekci vakcíny jí stoupla teplota na 38 °C. Druhý den už to bylo jen těsně nad 37 °C a to je vše,“ popsal s tím, že po aplikaci druhé dávky jí teplota opět stoupla, nicméně poté se prý vrátila do normálu a dcera se údajně cítila dobře.

Prezidentova slova o účinnosti vakcíny následně potvrdil i zdejší ministr zdravotnictví Michail Murashko s tím, že masivní aplikace látky obyvatelstvu je naplánovaná na letošní říjen – i když je látka stále ve fázi testování.

Brazílie zvažuje nákup vakcíny, plánuje však vlastní testy

Poté, co Putin oznámil existenci ruské vakcíny, vláda Brazílie oznámila svůj úmysl dohodnout se s Ruskem o zásobování touto látkou. Brazílie je dlouhodobě jednou z nejzaraženější zemí nemocí covid-19 a tak vidina vakcíny vzbuzuje velké naděje. Jorge Callada, prezident technologického institutu, který má vládní pověření provádět postupy proti pandemii, nicméně podotkl, že dohoda s Ruskem je stále v raných fázích a že požaduje po největší zemi světa údaje o provedených testech.

„Nebudou podepsány žádné výrobní závazky, dokud nebudou testovací kroky validovány, konsolidovány a zveřejněny Národní komisí pro etiku výzkumu, uvedl Callada pro světová zpravodajství s tím, že i v tom případě je možné, že brazilské laboratoře provedou další testování této vakcíny.

Obrázky: Freepik