Ignorovat příznaky žlučových kamenů se nevyplácí. Můžete si způsobit vážné problémy

Zatím není ještě zcela jasné, co přesně způsobuje vznik žlučových kamenů. U některých lidí rizikové faktory zahrnují rodinnou anamnézu, věk nad 40 let, nadváhu nebo těhotenství. Určitý životný styl nebo onemocnění mohou být také příčinami vzniku žlučových kamenů, například strava bohatá na rafinované sacharidy a nízký obsah vlákniny. Dnes se společně podíváme, jak se žlučové kameny v našem těle projevují a jakým příznakům byste měli věnovat zvýšenou pozornost.

Silná bolest v důsledku žlučových kamenů

Jelikož kameny blokují žlučovod, brání volnému průchodu žluči, což způsobuje bobtnání žlučníku a tím pádem i silnou bolest. V závažnějších případech může být kámen zachycen ve výstupní trubici slinivky břišní a zavinit tak vznik akutní pankreatitidy, u které je nutná okamžitá hospitalizace.

Příznaky, které vyžadují pozornost

  • Silná, přetrvávající bolest v pravé horní části břicha
  • Nevolnost a zvracení
  • Změna barvy moči a stolice
  • Zažívací potíže
  • Horečka

V mnoha případech nejsou žlučové kameny diagnostikovány včas a způsobují tak vážné komplikace, jako je zánět jater nebo slinivky břišní a infekce.

Jak určit žlučové kameny?

Nejjednodušší metodou je břišní ultrazvuk, který dokáže jasně detekovat žlučové kameny. Je důležité si uvědomit, že kameny nikdy nezmizí samy od sebe, vždy je potřeba chirurgického odstranění, které zabrání dalším zánětům a komplikacím.

Obrázky: Freepik