Co s ucpaným odpadem. Volat instalatéra netřeba, vše potřebné máte doma

Ucpaný odpad se nikdy nevyřeší sám, buď budete muset zavolat profesionála, nebo si poradit sami. Pokud se bojíte drahých služeb instalatéra, je dobré vědět, že existují domácí přípravky, které vám mohou pomoci, aniž byste museli provětrat svou peněženku. Nikdy neodkládejte řešení situace, jakmile zjistíte, že voda špatně odtéká. Popřípadě se snažte ucpanému odtoku předcházet.

Co nepatří do odpadu?

Nejlepším řešením ucpaného odtoku je předcházet podobným situacím. Nikdy nesplachujte:

  • Kávovou sedlinu
  • Mouku
  • Vaječné bílky
  • Olej
  • Skořápky

Všechno jsou to složky, které odtok velice rychle ucpou, zvláště je-li už vápenatý. Vždy používejte filtr nebo sítko, které zabrání vstupu zbytků jídla do odpadu. Pokud se ve vaší domácnosti ale přece jen ucpaný odpad objeví, zkuste využít jednu z následujících metod.

Zvon

Větrací otvor zakryjte vlhkým hadříkem, prolijte horkou vodou a začněte ručně pumpovat pomocí gumového zvonu na odpady.

Ocet a jedlá soda

Zasypte suchý odtok asi půl šálkem jedlé sody a ihned nalijte hrnek octa. Počkejte, dokud nedojde k reakci a soda s octem nezačnou šumět. Asi po 15 minutách nalijte do odpadu 1 litr horké vody.

Jedlá soda a sůl

Vsypte 1 šálek jedlé sody a ½ šálku soli do suchého odtoku. Směs můžete nechat působit klidně několik hodin nebo dokonce i přes noc. Poté jej zalijte 2 hrnky horké vody. Několikrát opakujte, dokud nebude voda krásně odtékat.

Drátěná spirála

Pérko pro čištění odpadu snadno získáte ve specializovaných obchodech. Protáhnete s ním ucpaný odpad a rozmělníte veškeré usazeniny. Lze jej použít i k odstranění rozpuštěného vodního kamene.

Čištění sifonu

Pokud jste vyzkoušeli všechny zmíněné metody a přesto nechce ucpaný odtok povolit, budete muset vyčistit sifon. Navlékněte si gumové rukavice, odšroubujte sifon a odstraňte nečistoty. Mezitím nezapomeňte umístit pod odtok kbelík.

Obrázky: Freepik