To není špína, ale omrzliny. Lékař zveřejnil fotografii svého pacienta. Chce varovat před nekontrolovaným otužováním

Otužování je čím dál tím oblíbenější. Zejména v chladném počasí si milovníci ledových koupelí dychtivě užívají toho, co jim jezera, řeky a moře nabízejí. Odborníci přes křečové žíly však varují. Hrátky se sněhem mohou mít děsivé následky.

Odborníci varují před chůzí naboso

Flebolog je lékař, který diagnostikuje a léčí křečové žíly. Zabývá se zdravotními problémy jako je hluboká žilní trombóza a křečové žíly. Jeden ze specialistů v tomto oboru na internetu varuje před negativními vlivy otužování, zejména před chůzí naboso po sněhu, která se v rámci této činnosti stala také velmi oblíbenou. Zveřejnil děsivou fotku jednoho ze svých pacientů.

To není špína, ale omrzliny

Plastický chirurg a flebolog Paweł Siostała sdílel fotografii černých nohou jednoho ze svých pacientů. Nohy nejsou špinavé, pouze omrzlé. Na fotografii můžete vidět omrzliny po chůzi naboso ve sněhu. U pacienta došlo k nevratné nekróze tkáně a rána vyžadovala chirurgický zákrok. Je to velice nebezpečné, protože nekróza prstů může vést ke spontánní amputaci omrzlé části těla.

Kdo by si měl dát pozor

Je třeba zdůraznit, že otužování není pro každého. Lidé trpící epilepsií, arteriální hypertenzí, srdečními problémy nebo potížemi s oběhovým systémem by si neměli dopřávat ledové koupele.

@dr.pawel.siastala Chodzenie boso po śniegu #zapytajeksperta #bosopośniegu #zdrowie ♬ dźwięk oryginalny – chirurg.plastyczny.flebolog

Výhody otužování

Pokud však lékař rozhodne, že nás otužování neohrozí na životě ani zdraví, můžeme počítat s velkolepými výsledky. Mezi výhody otužování patří posílení imunitního systému a práce kardiovaskulárního systému a zvýšení endorfinů nebo snížení stresu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.com