Varovné příznaky, kdy vaše tělo zoufale volá po hořčíku

Pokud se neustále cítíte unavení, vaše oči jsou pořád napjaté a máte svalové křeče, pravděpodobně je ve vašem těle nedostatek hořčíku, což může způsobit vážné onemocnění, jelikož na hořčíku závisí mnoho procesů v těle. To je důvodem, proč byste měli být schopní rozeznat tyto příznaky nedostatku hořčíku ve vašem těle.

Chutě na sladké

Spalující touha po sladkém naznačuje, že v těle je nedostatek určitých minerálů, zejména pak hořčíku. U žen je ztráta hořčíku často spojena s menstruací a u sportovců s intenzivním tréninkem.

Bolesti svalů a křeče

Hořčík a vitamíny D, E a B mohou zabránit svalovým křečím a bolestem. Je tedy třeba navštívit svého lékaře, aby vám zkontroloval hladinu těchto vitamínů a vy se tak ujistili, že dostanete jejich doporučenou denní dávku. Vaše utrpení můžete zmírnit masírováním postižených svalů krouživými pohyby.

Nespavost

Hořčík je nezbytný pro funkci nazývanou „uvolnění mozku“, což je schopnost, která nám pomáhá odpočívat a klidně usnout. To souvisí s předchozím bodem, kdy jsme zmínili svalové křeče při nedostatku hořčíku. Tyto křeče způsobují syndrom neklidných nohou, kdy se vaše nohy v noci třesou a výsledkem je snížená kvalita spánku.

Onemocnění kostí

Nedostatek hořčíku může také zvýšit riziko zlomenin, protože může snížit hladinu vápníku v krvi, který je nezbytný pro udržení zdravých kostí.

Pálení žáhy

Při nedostatečném množství hořčíku v těle se potraviny a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. To vede k pálení žáhy.

Stres a nezájem

Hořčík je důležitou složkou pro vybudování silného nervového systému – je zodpovědný za odpočinek. Takže s jeho nedostatkem člověk cítí bezpodmínečnou úzkost a stres, což znamená, že riziko deprese se rapidně zvyšuje.

Zácpa

Důvodů, proč trpíte zácpou, může být hned několik – od stresu až po nedostatek vlákniny. Hořčík má relaxační účinky na mnoho částí těla, a to včetně trávicího systému. Bez něj střevní funkce nefungují tak, jak by měly, což vede k zácpě.

Únava

Hořčík je potřebný pro tvorbu energie v buňkách. Bez hořčíku nebudete mít dostatek energie, proto se u vás začne projevovat únava, nízká energie a nedostatek pohybu.

Silná bolest hlavy

Pokud trpíte nedostatkem vitamínů A, B, C a D v těchto oblastech, může to znamenat velmi silné bolesti hlavy. Krevní cévy v mozku se rychle zužují a rozšiřují, což je příčina migrény. Dostatek hořčíku v těle pak snižuje toto riziko změn v cévách a odstraňuje bolesti hlavy.

BONUS: V jakých potravinách je nejvíce obsažen hořčík?

Vyvážená strava může zajistit každodenní potřebu hořčíku. Zde je seznam potravin, které mohou zvýšit jeho množství v těle:

  • Ořechy a semínka
  • Cereálie
  • Fazole
  • Čerstvé a sušené ovoce
  • Zelenina
  • Ryby

zdroj: brightside.me