Varovné příznaky, že se váš apendix hodlá v nejbližší době zanítit

Zánět slepého střeva je jednou z nejčastějších příčin akutní bolesti břicha, která vyžaduje chirurgický zákrok. Tento problém se podle průzkumů v průměru časem vyvine asi u sedmi procent světové populace. Přestože chirurgické odstranění apendixu patří k rutinním zákrokům a rekonvalescence nebývá nijak náročná, případné zanedbání lékařského zásahu a následné prasknutí apendixu může vést až ke smrti pacienta. Proto je dobré tuto nepříjemnou komplikaci rozeznat včas a pokud možno ihned zamířit do nemocnice.

Nejhorší bolest břicha ve vašem životě

Bolest břicha zná asi každý. Tohle je ale něco, co si s ničím jiným nespletete. Podle těch, kteří zánět slepého střeva prodělali, se jedná o tu nejhorší bolest břicha, se kterou se v životě kdy setkali, a to bez přehánění.

Tato bolest většinou začíná někde v oblasti pupku a jakoby spodní strany žaludku a postupně se přesouvá až do podbřišku.

Tuto bolest je lepší neignorovat, od slepého střeva totiž zánět může přejít až na břišní stěnu nebo okolní střeva, což může způsobit velmi závažné zdravotní potíže. Proto silnou a vytrvalou bolest břicha raději nikdy neignorujte a raději požádejte o lékařskou pomoc.

Nemáte chuť k jídlu, je vám špatně a zvracíte

Zánět slepého střeva podle odborníků ovlivňuje činnost celé trávicí soustavy a může vyvolat i nevolnost a zvracení. Ne všichni lidé s apendicitidou těmito příznaky trpí, nicméně bolest břicha je většinou tak silná, že na jídlo nemá člověk ani pomyšlení a nevolnosti jsou jejím přirozeným důsledkem.

Máte pocit mozkové mlhy

Zánět apendixu má vliv na celé tělo, a to včetně nervového systému. Pacient tak může mít pocit mlhavého myšlení, ztráty schopnosti soustředit se, nejspíš bude velmi unavený a někdy také zmatený. V tu chvíli selhává také paměť a kognitivní schopnosti se přirozeně snižují. Odborníci vysvětlují, že to není žádným poškozením mozku, nýbrž toho, že spoustu zdrojů a kyslíku tělo používá na boj s infekcí a na „podružné“ kognitivní funkce už se nedostává.

Máte horečku a zimnici

Zimnice a horečka vždy oznamují přítomnost zánětu v těle. Je-li doprovázena bolestí břicha, je řešení hádanky celkem nasnadě. A proto urychleně jeďte do nemocnice.

Musíte chodit často močit – a moc to bolí

Apendix bývá v těsném sousedství močového měchýře, a proto jeho zánět vyvolává podráždění i tohoto orgánu. To se pak projevuje jeho zvýšenou funkcí a navíc bolestivostí.

Obrázky: Pixabay