Bojujte s bolestí zubů přirozenou cestou a použijte přírodní produkty

Moderní stomatologie bezesporu znamená průlom v kvalitě života lidí. Nejenže nám obvykle díky ní vydrží zuby déle než do dvaceti let věku, ale také se nemusíme trápit úpornými bolestmi zanícených zubů ani čelit nutnosti jejich stejně bolestivé extrakci kovářem či jinou vhodně vybavenou osobou. I v dřívějších dobách ale kromě těchto extrémních řešení bývaly další způsoby, jak pečovat o chrup tak, aby plnil svou funkci pokud možno co nejdéle a v případě jejich kazu se lidé vyhnuli jejich trýznivému trhání. Tyto metody jsou dostupné a funkční přirozeně i dnes. 

Příčinou bolesti zubů nemusí být výhradně zubní kaz, jak se mnoho lidí domnívá. I když ve spoustě případů tomu tak skutečně je, může se k němu připojit také třeba onemocnění dásní či degenerace zubů. Důvodem může být také uvízlý zbytek jídla v dásních, špatné kousnutí či zlomený zub. U dětí se k těmto příčinám přidává ještě růst mléčných a druhých zubů. Ať už je však příčina bolesti jakákoliv – a vy se třeba snažíte jen přežít noc před návštěvou zubaře, určitě vám přijdou vhod následující metody k utlumení bolesti.

Hřebíčkový olej

Hřebíček má silné antiseptické a analgetické vlastnosti. Používá se i v moderní stomatologii v boji proti infekcím zubů a pro zmírnění bolesti dásní. Podle výzkumů je jeho účinnost srovnatelná s účinností benzokainu.

Pro výrobu hřebíčkového oleje smíchejte 10 roztlučených hřebíčků se 2 decilitry olivového nebo jiného oleje a nechte stát alespoň 3 týdny na tmavém místě. Pokud potřebujete olej akutně, postavte olej na kamna, rozehřejte ho a jakmile začne bublat, přidejte do něj hřebíčky a 2 minuty vařte. Pak odstavte a nechte 10 hodin stát na chladném místě. Pak olej sceďte a uchovávejte v tmavé sklenici v chladu.

Pro použití pak smíchejte lžičku kokosového oleje s pár kapkami hřebíčkového oleje a směs naneste na bolavý zub vatovou tyčinkou.

Zázvorová pasta a kajenský pepř

Tato pasta vám pomůže od otoků, zmírňuje bolest a tlumí záněty i krvácení.

Smíchejte čerstvý strouhaný zázvor a kajenský pepř ve stejném poměru a přidejte trochu vody. Rozmixujte a tuto pastu naneste vatovým tamponem na bolavý zub a nechte působit tak dlouho, jak jen to bude nutné.

Solný roztok

Oplachy solným roztokem pomohou bojovat s infekcí a zklidňuje i bolest v krku. Snižuje otoky a čistí hrdlo od zánětlivých sekretů.

Pro oplachy smíchejte lžičku soli ve sklenici vroucí vody a vyplachujte asi půl minuty.

Obrázky: Gegee