Varovné signály rukou. Co dlaně vypovídají o našem zdraví

Stav našich rukou může odhalit záněty, infekce a další nedokonalosti a zdravotní komplikace. Je tak důležité, aby tělo fungovalo co nejlépe, takže pokud je něco špatně, sledujte vnější signály, kterými tělo dává najevo, že může nastat problém.

Ruce reflektují zdraví

Odborníci jako kardiologové, neurologové i dermatologové se shodli na tom, že ruce pomáhají diagnostikovat problémy a poruchy v lidském těle, a to ještě předtím, že se provede lékařská prohlídka.

Jaké příznaky vám prozradí, že s vaším tělem není něco v pořádku? Bolest v rukou a pocit ztuhlosti může značit zánět a pokud bolest bude trvat delší dobu, měli byste se poradit se svým lékařem. Existuje totiž mnoho hypotéz – sklerodermie, vaskulitida nebo revmatoidní artritida. Otok v rukou může znamenat onemocnění spojené se střevem.

Třes může být poplašným zvonkem neurologického onemocnění. Když jsou paže v klidu, můžete mít Parkinsonovu chorobu, mezi signály patří i ztuhlost končetiny a pomalé pohyby. Pod nehty se může tvořit bílý rámeček, který může znamenat anémii. To je stav, který redukuje červené krvinky a snižuje schopnost těla přenášet kyslík.

Nadměrné pocení rukou může znamenat hyperhidrózu

Hyperhidróza je vzácný genetický stav, které může značit pocení rukou. Existují ale i další příznaky. Pokud si všimnete jakýkoliv změn na vašich rukou, kontaktujte svého lékaře. Může to být jen alergická reakce na něco, co jste snědli, ale může to také znamenat vážné zdravotní potíže, které bude potřeba řešit co nejdříve.

Problémy s rukama, nebo konkrétněji s prsty na rukou, mohou znamenat, že jste se nakazili nemocí COVID-19. Může se to objevit jako jediný příznak nemoci, nemusí být doprovázen kašlem, teplotou ani ztrátou čichu nebo chuti. Většinou se ale tento problém objeví u konečný prstů na nohou, protože jsou daleko od srdce a nedostatečně se prokrvují.

Tzv. covidové prsty jsou podobné oznobeninám, které se tvoří, pokud stojíte delší dobu na chladném místě. Může se objevit začervenání, zduření, a to vede k tomu, že je kůže poškozená, ale není to omrzlina v pravém slovy smyslu. Na dotek jsou bolestivé a při přechodu z chladu do tepla mohou červenat. Je proto dbát na hygienu těla a pravidelnou dezinfekci.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com