Psychologové radí, jak udržet nervy na uzdě, pokud vás něco vytočí

Možná, že se ve vás začne vařit krev, pokud vás naštve šéf nebo se rozzlobíte, když se váš člen rodiny nezdrží vaší rady. Vytočit člověka ale dokáže také něco neočekáváného a budete muset sáhnout až na dno. Nebo jste si naplánovali výlet, a místo toho prší a musíte rychle vymyslet alternativu. Každý máme něco, co ho vytočí do běla.

Vytočit mohou i zdánlivé maličkosti

Zvláště po ránu, kdy nejvíce pospícháme, stačí maličkost a je oheň na střeše. Nebo stačí dotaz od dětí, na který jste již dvakrát odpovídali, a vytočíte se. Jak udržet nervy na uzdě, jak být klidný a odpovídat na všechny otázky v klidu a s rozmyslem?

Někdy je velmi těžké ovládnout své emoce. Může za to poznámka od spolupracovníka nebo partner, který neudělat věci tak, jak měl. I to málo stačí ke zvýšení krevního tlaku a máte po zbytek dne špatnou náladu, kterou ovlivňujete ostatní. Zjištění, jak ovládat hněv, může váš život obrátit o 180 stupňů a určitě si ho všimnou také lidé ve vašem okolí.

Naučte se, jak se vypořádat s negativní situací, zůstaňte v klidu, vydýchejte se a jednejte s rozvahou, než řeknete nebo uděláte něco, čeho byste mohli litovat. Jako první musíte zlepšit schopnost naslouchat ostatním. Pomůže vám to s komunikací s ostatními lidmi. Omezíte negativní a nepřátelské myšlenky a emoce, které se poté mohou během hádky vytvořit. Pokud budete aktivně poslouchat okolí, vytvoříte pocit empatie a ukážete druhé osobě, že na jejich myšlenkách záleží.

Relaxace je důležitou součástí života

Když cítíte, že jste naštvaní, zaměřte se na hluboké dýchání z bránice. Krátké dechy se minou účinkem. Když se ale na chvíli zastavíte, abyste se zhluboka nadechli a soustředili se na něco pozitivního, může to uklidnit hrozící úzkost a zmírnit hněv. Vaše reakce na následnou situaci tak bude vypadat úplně jinak.

Vytlačte svou mysl z negativního prostoru a najděte východisku pro svůj hněv nebo frustraci. Můžete si jít zaběhat, zacvičit si jógu, přečíst si knihu nebo se jen tak projít venku. Abyste našli řešení vašeho problémů, musíte si vyčistit hlavu, abyste mohli racionálně přemýšlet.

Odpuštění je mocná věc. Ať si daná osoba, která vám ublížila, odpuštění zaslouží nebo ne, přemýšlejte o tom, jak vás může odpuštění ovlivnit. Odpuštění je příslib pro sebe, že už se nenecháte ovlivnit svým hněvem. Možná nezapomenete, ale odpuštění je součástí našich životů a můžete získat nový pohled na některé situace.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Verywellmind.com