Kůže jako ukazatel celkového zdraví aneb Vážné nemoci, které se nejdříve projevují na kůži

I když nemusíte pociťovat žádné potíže a stav pokožky vás neznepokojuje, lékaři doporučují jednou ročně navštívit dermatologa. V první řadě samozřejmě kvůli kontrole znamének a dalších útvarů na kůži, které se mohou změnit na zhoubné, ale i pro včasné odhalení příznaků velmi nebezpečných onemocnění, které ovlivňují nejen kvalitu života, ale i jeho délku právě stavem kůže.

Cukrovka

Téměř polovina lidí žijících s cukrovkou 2. typu trpí nějakým druhem kožního onemocnění. Jedním z nejčastějších je acanthosis nigricans, sametové ztluštění kůže na krku a v podpaží, které je doprovázeno i jejím ztmavnutím. Pacienti tomuto signálu zpravidla nevěnují pozornost, ale dermatologové nebo endokrinologové mohou určit začátek cukrokvy a předepsat léčbu, která může oddálit nebo zabránit rozvoji onemocnění.

Lupus

Vyrážka na lícních kostech, která připomíná solární kopřivku, je jedním z nejčastějších příznaků lupusu, autoimunitního onemocnění, jenž nejčastěji postihuje ženy. Někdy se také objeví vyrážka na pokožce hlavy a oblastech kůže, které jsou vystaveny slunečnímu záření.

Celiakie

Tato porucha je doprovázena nesnášenlivostí lepku a výrobků s jeho obsahem. Jedním z prvních příznaků onemocnění jsou svědivé shluky puchýřů, které se často objevují na loktech, kolenou, hýždích, a dokonce i na pokožce hlavy. Navíc pacienti s těmito příznaky často ani nepociťují žádné problémy s trávicím traktem a jsou velmi překvapeni, když lékař mluví o možné celiakii.

Nemoc štítné žlázy

Pokud se během několika měsíců nemůžete vyrovnat s akné a černými tečkami na kůži, měli byste se poradit s endokrinologem. Některá onemocnění štítné žlázy vedou ke vzniku zánětu na kůži. Neignorujte tento příznak.

Hepatitida C

Podle výsledků studie provedené Rutgers School of Medicine v New Jersey má 15 až 20 % pacientů s tímto onemocněním jater určité kožní příznaky. Nejběžnější jsou vyrážky, jako je vaskulitida a lichen planus. Podle lékařů mnoho pacientů žijících s hepatitidou C o této nemoci ani neví, proto je obzvláště důležité věnovat pozornost takovým dermatologickým projevům onemocnění.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com, Livescience.com